حماس: موافقت خود با پیشنهاد آتش‌بس را به میانجی‌گران ابلاغ کردیم

قرار است هیئت مذاکره‌کنندگان حماس فردا سه‌شنبه هجدهم اردیبهشت برای تکمیل روند مذاکرات آتش‌بس به قاهره بازگردد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جنبش «حماس» دوشنبه هفدهم اردیبهشت در بیانیه‌ای اعلام کرد که اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی آن به شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست‌وزیر قطر و عباس کامل، رئیس سازمان اطلاعات مصر موافقت حماس را پیشنهاد آنها درباره توافق آتش‌بس در غزه ابلاغ کرده است.

پیش‌ از آن یک مقام مسئول در جنبش حماس به «العربیه» گفت که اسماعیل هنیه موافقت حماس با پیشنهاد آتش‌بس در غزه را به نخست‌وزیر قطر و رئیس سازمان اطلاعات مصر ابلاغ کرده است.

این منبع گفت که جنبش حماس موافقت خود را با پیشنهاد ارائه شده برای آتش‌بس، پس از دریافت پاسخ میانجی‌گران درباره مسائلی که حماس درباره آنها پرسش‌هایی را مطرح کرده بود، ابلاغ کرد.

درباره جزئیات این طرح پیشنهادی یک منبع آگاه در جنبش حماس به «العربیه» گفت: مرحله نخست آتش‌بس پیشنهادی سه مرحله‌ای که با وقفه 42 روز جنگ آغاز می‌شود شامل آزادی 33 اسرائیلی در ازای 800 الی 1000 فلسطینی است.

این منبع به العربیه گفت که مرحله دوم شامل تکمیل پرونده مبادله اسرا و مرحله سوم طی مدتی مابین 3 تا 5 سال شامل تبادل اجساد بین دو طرف و آغاز روند بازسازی و اسکان آوارگان می‌شود.

توافق آتش‌بس پیشنهادی همچنین شامل آزادی 20 فلسطینی محکوم به حبس ابد از زندان‌های اسرائیل در ازای آزادی هر کدام از سربازان زن اسرائيلی می‌شود.

از جمله جزئیات این طرح آتش‌بس توقف پروازهای نظامی اسرائیل در آسمان نوار غزه می‌شود.

در این‌باره یک مقام اسرائیلی تایید کرد که هم‌اکنون تل‌آویو پیشنهاد توافق آتش‌بس که از سوی حماس با آن موافقت شده است را دریافت کرده و در حال بررسی آن است.

پیش از آن رسانه‌های اسرائیلی اعلام کرده بودند که تل‌آویو پاسخ حماس به میانجی‌گران مصری و قطری را دریافت کرده و مورد بررسی قرار می‌دهد.

در واکنش به این تحول وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد:« پاسخ حماس به پیشنهاد آتش‌بس غزه را دریافت کرده و در نزدیک‌ترین زمان با شرکای خود مورد ارزیابی قرار می‌دهیم».

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین از پیشنهاد توافق آتش‌بس در نوار غزه استقبال کرده و آوارگان فلسطینی نیز در مناطق مختلف غزه و رفح ابراز شادی کردند.

کشورهای مصر و ترکیه نیز از موافقت حماس با آتش‌بس استقبال کرده و آن را تحولی مثبت ارزیابی کردند.

به‌رغم این خوش‌بینی‌ها اما بنا بر گزارش‌ها ارتش اسرائیل، شامگاه دوشنبه به‌رغم اعلام موافقت حماس با پیشنهاد آتش‌بس، بر دستور خود برای تخلیه شهر رفح در جنوب نوار غزه تاکید کرده و آن را مقدمه‌ «عملیات زمینی» دانست.

بنا بر گزارش‌ها از نوار غزه، ارتش اسرائیل به رغم این تحول طی حملات هوایی شدیدی محلات «التنور» و «الجنینه» در شرق شهر رفح را بمباران کرد.

در روزهای اخیر اما مقامات مصری و حماس اعلام کرده‌اند که آتش‌بس طی چند مرحله به مورد اجرا گذاشته می‌شود و در چارچوب آن حماس گروگان‌های اسرائیلی را در ازای عقب‌نشینی ارتش اسرائیل از نوار غزه آزاد خواهد کرد.

این‌که این توافق جدید خواسته‌های حماس مبنی بر پایان جنگ و خروج کامل نیروهای اسرائیلی از نوار غزه را برآورده خواهد کرد یا نه، هنوز مشخص نیست.

بنا به اعلام مقامات مصری قرار است هیئت مذاکره‌کنندگان حماس فردا سه‌شنبه هجدهم اردیبهشت برای تکمیل روند مذاکرات آتش‌بس به قاهره بازگردد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید