موسی ابومرزوق: موضوع بسته‌شدن دفتر حماس در دوحه اساسا مطرح نشده است

معاون رئیس دفتر اجرایی حماس: هر آنچه در این مورد مطرح می‌شود، چیزی جز اعمال فشار اسرائیل نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

موسی ابومرزوق، معاون رئیس دفتر اجرایی حماس تاکید کرد که موضوع بسته‌شدن دفتر حماس در دوحه به هیچ‌وجه مطرح نشد و مورد بحث قرار نگرفت.

ابو مرزوق شامگاه یکشنبه 16 اردیبهشت در مصاحبه با برنامه «الحکایه» در تلویزیون «ام بی سی» در ادامه تاکید کرد که حضور رهبران حماس در دوحه در پی بروز اختلاف میان حماس و اردن و درخواست آمریکا از قطر برای پذیرش حماس در دوحه صورت گرفت.

به گفته ابومرزوق، خواسته تل‌آویو و واشینگتن در مورد بازگشت رهبران حماس به اردن ممکن است ناشی از این باشد که اکثر این رهبران، اهل غزه بوده یا گذرنامه اردنی دارند.

به نظر ابومرزوق هر آنچه در این مورد مطرح می‌شود، چیزی جز اعمال فشار اسرائیل نیست و رهبران حماس صرفا به غزه بازخواهند گشت.

این موضوع طی دو روز گذشته پس از آنکه یک مقام آگاه از ارزیابی دولت قطر فاش کرد که در چارچوب بازبینی نقش میانجی‌گرانه این کشور در جنگ اسرائیل و حماس، قطر ممکن است دفتر سیاسی حماس را بببندد، بسیار بحث برانگیز شد.

به گفته یک مقام مسئول به «رویترز»، دوحه در حال بررسی امکان اجازه به حماس برای ادامه فعالیت دفتر سیاسی این گروه است و ادامه میانجیگری خود در منازعه میان اسرائیل و حماس را مورد بازبینی جامع‌تر قرار خواهد داد.

او همچنین افزود که اگر دوحه نقش میانجی را ایفا نکند، حفظ دفتر سیاسی حماس در دوحه بی‌فایده خواهد بود.

قطر ماه گذشته اعلام کرد که به دلیل نگرانی از تضعیف تلاش‌های میانجی‌گرانه‌اش توسط سیاستمدارانی که به دنبال کسب منافع هستند، در حال ارزیابی مجدد این نقش در گفت‌وگوهای غیرمستقیم بین اسرائیل و حماس است.

دوحه از سال 2012 به عنوان بخشی از توافق با ایالات متحده، میزبان دفتر سیاسی حماس بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید