افزایش سطح آماده‌باش مصر در شمال سینا و هشدار قاهره درباره خطرات حمله اسرائیل به رفح

یک منبع مصری: هیئت مذاکره‌کنندگان حماس فردا [سه‌شنبه هجدهم اردیبهشت] برای تکمیل روند مذاکرات آتش‌بس به قاهره بازخواهد گشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

همزمان با دستور ارتش اسرائیل به آوارگان فلسطینی برای تخلیه شرق شهر رفح و بمباران برخی از این مناطق در جنوب نوار غزه، مصر ضمن افزایش سطح آماده‌باش نیروهای خود در شمال سینا، درباره خطرات عملیات نظامی احتمالی اسرائیل در شهر رفح هشدار داد.

وزارت خارجه مصر دوشنبه هفدهم اردیبهشت طی بیانیه‌ای درباره خطرات فاجعه‌بار انسانی عملیات نظامی احتمالی اسرائیل در شهر رفح که جان بیش از یک میلیون فلسطینی را تهدید می‌کند، هشدار داد.

وزارت خارجه مصر تاکید کرد که اسرائیل باید بالاترین سطح خویشتن‌داری را از خود نشان داده و از تشدید تنش‌ها در شرایط حساس کنونی از روند مذاکرات آتش‌بس، بپرهیزد.

در این بیانیه تاکید شده است که مقامات مصری به‌منظور جلوگیری از وخامت اوضاع در غزه یا از کنترل خارج شدن آن و همچنین با هدف جلوگیری از ریخته شدن بیشتر خون غیرنظامیان فلسطینی‌ که از ابتدای آغاز تهاجم به غزه در معرض فاجعه‌ انسانی بی‌سابقه‌ای قرار دارند، با همه طرف‌های ذیربط در تماس بوده و به تلاش‌های بی‌وقفه خود برای دست‌یابی به توافق آتش‌بس و مبادله گروگان‌ها ادامه می‌دهند.

در همین راستا یک منبع مصری اعلام کرد که هیئت مذاکره‌کنندگان حماس فردا [سه‌شنبه هجدهم اردیبهشت] برای تکمیل روند مذاکرات آتش‌بس به قاهره بازخواهد گشت.

افزایش سطح آماده‌باش مصر

همزمان با صدور دستور تخلیه آوارگان از مناطق شرق رفح و بمباران آن توسط ارتش اسرائیل، سطح هشدارها افزایش یافته و در این راستا ارتش مصر سطح آماده‌باش نیروهای خود را در مناطق شمال سینا در مجاورت با شهر فلسطینی رفح افزایش داد.

خبرگزاری «رویترز»، دوشنبه، به نقل از دو منبع امنیتی گزارش داد که مصر در آستانه آغاز عملیات اسرائیل در رفح، سطح آماده‌باش نیروهای نظامی خود را در شمال سینا افزایش داده است.

از سویی جنبش فلسطینی «حماس» ضمن ابراز آمادگی خود برای مقابله با تهاجم زمینی اسرائیل به شهر رفح، تهدید کرد که هر گونه یورش زمینی اسرائیل به شهر رفح، تل‌آویو را متحمل هزینه سنگینی خواهد کرد.

بمباران اسرائیل بر شرق رفح

«فرانس پرس» دوشنبه از بمباران اسرائیل بر مناطقی که دستور تخلیه آنها در شرق رفح را داده بود، خبر داد.

رسانه‌های مصری نیز خبر دادند که انبارهای کمک‌های بشردوستانه در طرف فلسطینی مرز مصر با نوار غزه توسط اسرائیل بمباران شده است.

همچنین سازمان هلال احمر تایید کرد که به‌دنبال بالا گرفتن تهدیدها و آغاز بمباران اسرائیل بر مناطقی از رفح هزاران نفر آواره شرق این شهر را به سوی غرب ترک کردند.

در این رابطه ارتش اسرائیل ضمن تایید انجام حملاتی هوایی بر شرق رفح، تاکید کرد که هنوز یورش زمینی آن به رفح آغاز نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید