حماس: آتش‌بسی که شامل توقف جنگ در غزه نشود را نمی‌پذیریم

گزارش‌های رسانه‌ای: اسرائیل تنها پس از دریافت پاسخ حماس هیئتی برای مذاکره به قاهره خواهد فرستاد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک مسئول ارشد در «حماس» شامگاه شنبه 15 اردیبهشت تاکید کرد که این جنبش توافق آتش‌بسی در غزه که شامل تضمین صریح توقف جنگ نشود را «تحت هیچ شرایطی نخواهد پذیرفت».

به گزارش «فرانس پرس» این مقام مسئول در جنبش حماس که خواست نام او فاش نشود بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل را متهم کرد که با «انگیزه‌های شخصی» در روند تلاش‌ها برای دست‌یابی به توافق آتش‌بس «خود شخصا کارشکنی می‌کند».

از سویی و بنا به گزارش «یدیعوت احرونوت» دولت اسرائیل اعلام کرد مادامی که پاسخی از حماس دریافت نشود هیئتی برای مذاکره به مصر نخواهد فرستاد.

در واکنش به این موضع دولت نتانیاهو، ایتمار بن گویر، وزیر امنیت ملی اسرائیل با بیان این‌که از تصمیم نتانیاهو به عدم ارسال هیئت اسرائیلی به قاهره استقبال می‌کند، تاکید کرد که نتانیاهو باید بدون پذیرش «توافق نامشروع» حمله به رفح را آغاز کند.

بنی گانتز، عضو شورای جنگ اسرائیل نیز شامگاه شنبه تاکید کرد:«تاکنون پاسخی از حماس دریافت نشده است و به‌محض دریافت [چنین پاسخی] در شورای جنگ بررسی خواهد شد».

در عین حال یکی مقام ارشد اسرائیلی شنبه گفت که کشورش چنانچه «تحولی مثبت» در ارتباط با توافق تبادل گروگان ملاحظه کند، هیئتی را برای تکمیل مذاکرات درباره آتش‌بس خواهد فرستاد.

دور جدید مذاکرات برای دست‌یابی به توافق آتش‌بس و آزادی گروگان‌ها و اسرا میان اسرائیل و حماس با میانجی‌گری مصر و قطر و سرپرستی ایالات متحده آمریکا از روز شنبه آغاز شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید