یکی از رهبران فتح: حمله هفت اکتبر کودتای نظامیان حماس علیه رهبران سیاسی بود

موفق مطر: «رهبران حماس در خارج از نوار غزه قدرت تصمیم‌گیری درباره جنبش را ندارند.»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

موفق مطر، از رهبران سازمان «فتح» مدعی شد «حماس» با هدف تضمین خروج رهبرانش از نوار غزه وارد مذاکرات جاری برای آغاز آتش‌بس شده است.

مطر ، یک‌شنبه 16 اردیبهشت، به «العربیه» گفت حماس فقط نگران حکمرانی در آینده غزه و امنیت رهبرانش در این باریکه است. این مقام بلندپایه فتح با متهم کردن حماس به «افزایش رنج مردم فلسطین در غزه» گفت، سرنوشت محمد الضیف و یحیی السنوار، از فرماندهان نظامی و سیاسی حماس در نوار غزه در دستورکار نمایندگان این گروه در مذاکرات غیرمستقیم با اسرائیل قرار دارد.

«هفتم اکتبر به مسئله فلسطین ضربه زد»

مطر حمله هفت اکتبر را «ضربه بزرگ به مسئله فلسطین» و «کودتای حماس مسلح علیه حماس خارج از نوار غزه» توصیف کرد و گفت: «رهبران حماس در خارج از نوار غزه قدرت تصمیم‌گیری درباره جنبش را ندارند.»

او در ادامه مدعی شد، یحیی السنوار، رهبر دفتر سیاسی حماس در نوار غزه با حمله هفت اکتبر «قصد داشت رهبران حماس در خارج را کنار بزند.»

موفق مطر همچنین گفت اسرائیل «به حماس کمک کرد در جبهه فلسطین اختلاف ایجاد کند».

هنیه: نتانیاهو مسئول ادامه جنگ است

اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس، در روز یکشنبه با انتشار بیانیه‌ای از دولت اسرائیل و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور انتقاد کرد و گفت حماس «همچنان برای دستیابی به توافقی جامع و مرحله‌ای که به تجاوز پایان دهد، خروج(نیروهای اسرائیلی) را تضمین کرده و منجر به توافق جدی برای مبادله اسرا شود، مصمم است.»

هنیه همچنین نتانیاهو را به ایجاد «بهانه‌های همیشگی برای ادامه جنگ، گسترش دامنه درگیری‌ها و کارشکنی در تلاش‌ میانجی‌گران و طرف‌های مختلف» برای دستیابی به توافق آتش‌بس در غزه متهم کرد.

رئیس دفتر سیاسی حماس دولت نتانیاهو را «افراطی» خواند و گفت:‌ «جهان گروگان دولتی شده که مشکلات سیاسی زیادی دارد و در غزه مرتکب جنایت شده است.»

فرانسه خواستار ادامه مذاکرات اسرائیل و حماس شد

کاخ الیزه با انتشار بیانیه‌ای خبر داد، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، یک‌شنبه 16 اردیبهشت، از بنیامین نتانیاهو خواست مذاکرات با حماس برای دستیابی به آتش‌بس در نوار غزه و آزادسازی گروگان‌ها را «تکمیل» کند.

استفان سژورنی، وزیر خارجه فرانسه نیز چهارشنبه گذشته برای بررسی پیشرفت مذاکرات حماس و اسرائیل به مصر سفر کرده بود.

پس از ماه‌ها گفت‌وگوی بی‌نتیجه، قاهره هفته گذشته میزبان نمایندگان مصر ، قطر، آمریکا و هیئتی از حماس برای مذاکرات آتش‌بس در نوار غزه بود.

مذاکره‌کنندگان در نوامبر گذشته به توافقی رسیدند که منجر به آزادی حدود 100 گروگان اسرائیلی و 400 زندانی فلسطینی شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید