پیشرفت در مذاکرات قاهره؛ چند ساعت آینده تعیین‌کننده است

موافقت حماس با پیشنهاد مصر به معنای پذیرش توافقی است که بر اساس آن، 33 گروگان اسرائیلی در ازای 40 روز آتش‌بس موقت و آزادی صدها زندانی فلسطینی، آزاد خواهند شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با وجود تاکید منابعی در حماس و اسرائیل مبنی بر این که هنوز پیشرفتی در مذاکرات جاری قاهره برای دستیابی به توافق آتش‌بس در نوار غزه حاصل نشده است، یک منبع بلندپایه مصری از پیشرفت مثبت این مذاکرات خبر داد.

به گزارش کانال «القاهره الیوم»، این منبع بلندپایه مصری یکشنبه، 15 اردیبهشت ضمن اعلام پیشرفت در این روند، افزود که بازگشت آوارگان از جنوب باریکه به شمال آن نیز از جمله مفاد این توافق است.

او همچنین تاکید کرد که آنچه درباره مفاد توافق در برخی رسانه‌ها منتشر شده است، دقیق نیست و هیئت امنیتی مصر به رایزنی‌های خود با تمامی طرف‌ها ادامه می‌دهد.

از سویی سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل به نقل از منابع آگاه اسرائیلی گزارش داد که ساعات آینده بسیار تعیین‌کننده خواهد بود.

33 گروگان در ازای 40 روز وقفه

به گفته ای سازمان، موافقت حماس با پیشنهاد مصر به معنای پذیرش توافقی است که بر اساس آن، 33 گروگان اسرائیلی در ازای 40 روز آتش‌بس موقت و آزادی صدها زندانی فلسطینی، آزاد خواهند شد.

از سویی یک منبع حماس ساعاتی پیش اعلام کرد که در مذاکرات روز گذشته در قاهره، پیشرفتی به دست نیامد.

منابع «العربیه» فاش کردند که حماس، اصلاح مفادی از این توافقنامه و گرفتن تضمین‌های لازم برای اجرای موارد توافق شده به صورت کتبی را خواستار شده است.

این در حالی است که به نظر یک مقام اسرائیلی، حماس با پافشاری بر توقف جنگ غزه، یکبار برای همیشه، «امکان دستیابی به آتش‌بس موقت را مختل می‌کند».

این مقام اسرائیلی همچنین تاکید کرد: «اطلاعاتی که حاکی از موافقت اسرائیل با پایان دادن به جنگ به عنوان بخشی از معامله مبادله اسرا یا تضمین توقف جنگ از سوی طرف‌های میانجی است، دقیق نیست».

طبق گفته دو مقام آمریکایی و یک منبع آگاه، ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا «سیا» جمعه برای حضور در جدیدترین دور این مذاکرات راهی قاهره شده است.

129 گروگان اسرائیلی در غزه از مجموع 250 اسیر اسرائیلی نزد حماس همچنان در اسارت هستند که طبق گفته مسئولان اسرائیلی، 33 نفر از آنها جان باخته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید