وزیر شهرک‌سازی اسرائیل: آمریکا سزاوار این نیست که «دوست اسرائیل» خوانده شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اوریت استروک، وزیر شهرک‌سازی اسرائیل از اقدامات ایالات متحده و توافق تبادل اسرا و آتش‌بس قریب الوقوع در غزه انتقاد کرد.

استروک، یکشنبه 16 اردیبهشت، با اشاره به اینکه آمریکا به جای اسرائیل متعهد به توقف جنگ در غزه شده است و این مسئله را صریحا اعلام می‌کند در یک مصاحبه رادیویی گفت که نسبت به رفتارهای واشینگتن بسیار نگران است.

وی همچنین خاطرنشان کرد که «کشور اسرائیل ستاره‌ای (ایالتی) بر روی پرچم آمریکا نیست» و افزود: «اسرائیل می‌تواند و باید از خود دفاع کند.»

وزیر شهرک‌سازی اسرائیل در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه «آیا آمریکا را دوست اسرائیل می‌داند؟»

گفت: «ایالات متحده حداقل‌ شرایط لازم برای دوست بودن انجام نمی‌دهد و شایسته این نیست که او را دوست دولت اسرائیل خطاب کنیم.»

بسیاری از مسائل از جمله اصرار نتانیاهو برای حمله به شهر رفح که هزاران آواره را در خود جای داده است و همچنین رد برنامه‌های آمریکا برای مدیریت بخش تحت محاصره غزه پس از پایان جنگ روابط تل‌آویو و واشینگتن را در طول دوره اخیر تیره کرده است.

شمار زیاد غیرنظامیان فلسطینی کشته‌شده بر اثر حملات اسرائیل به غزه انتخابات بایدن را نیز تحت تأثیر قرار داده؛ چرا که آخرین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد محبوبیت وی در میان دموکرات‌های جوان به دلیل ناتوانی او در توقف جنگ کاهش یافته است.

با وجود این، رئیس‌جمهوری دموکرات، حمایت از اسرائیل را غیرقابل انکار می‌داند.

اخیرا بایدن در پاسخ به سوال روزنامه‌نگاری در مورد احتمال توقف حمایت نظامی واشینگتن از تل‌آویو با اشاره به پشتیبانی ثابت خود از متحد استراتژیک و تاریخی کشورش، با طعنه پاسخ داد: «واقعاً این سؤال را از من می‌پرسی».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید