مصر: رفتار اسرائیل در مخالفت با صلح کل منطقه را به سمت تهدیدهایی بی‌سابقه‌ می‌کشاند

وزیر خارجه مصر در سخنرانی خود در کنفرانس سران کشورهای اسلامی که در کشور گامبیا برگزار شد، تاکید کرد که کشورش تجاوز اسرائیل به غزه را به شدیدترین لحن محکوم می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سامح شکری، وزیر خارجه مصر، شنبه 15 اردیبهشت، تاکید کرد که گسترش درگیری‌های کنونی در منطقه و دریای سرخ به خوبی نشان می‌دهد که رفتار اسرائیل در مخالفت با صلح، کل منطقه را به سوی تهدیدهای بی‌سابقه‌ می‌کشاند.

سامح شکری، وزیر خارجه مصر در سخنرانی خود در کنفرانس سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی که روز شنبه در «گامبیا» برگزار شد، تاکید کرد که قاهره تهاجم تجاوزکارانه اسرائیل به غزه را با شدیدترین لحن محکوم می‌کند.

شکری ضمن ابراز قدردانی کشورش از نقش سازمان همکاری اسلامی، به ویژه تلاش‌های خستگی‌ناپذیر کمیته وزارتی مشترک اسلامی عربی برآمده از اجلاس فوق‌العاده سران عربی اسلامی در ریاض را در این راستا ارزنده توصیف کرد.

وزیر خارجه مصر در ادامه سخنان خود بر اهمیت تکمیل همکاری‌ها و پیشبرد تلاش‌ها در چندین محور تاکید کرد تا اقدامات تجاوزکارانه و ظالمانه‌ علیه مردم فلسطین متوقف شود.

وزیر خارجه مصر یکی از مهمترین این محورها را فشار برای اجرای قطعنامه‌های مربوط به شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل دانست که خواستار آتش‌بس فوری در تهاجم خونینی است که در آن بیش از 34 هزار غیرنظامی فلسطینی که بیشتر آن‌ها زن و کودکان هستند در طول 7 ماه جنگ اسرائیل علیه غزه کشته شدند.

شکری با تاکید بر اینکه مصر به شدت نسبت به تهاجم اسرائیل به شهر رفح که آخرین پناهگاه نزدیک به یک و نیم میلیون آواره فلسطینی است هشدار می‌دهد، خاطرنشان کرد که قاهره علاوه بر جریان کمک‌های امدادی کشورهای اسلامی، بیشترین سهم در کمک‌رسانی به غزه را ایفا کرده است.

او در ادامه تصریح کرد: «با وجود همبستگی اسلامی و باز شدن گذرگاه رفح از سمت مصر، اسرائیل محاصره و مجازات دسته‌جمعی فلسطینیان را اعمال می‌کند و در برابر دسترسی امن، سریع و پایدار به کمک‌های بشردوستانه موانع غیرقانونی قرار می‌دهد».

وزیر خارجه مصر بر تعهد کشورش به اجرای قطعنامه شماره 2720 شورای امنیت و ایجاد مکانیسم سازمان ملل در غزه برای اجرای فوری و بدون قید و شرط کمک‌های بشردوستانه به این باریکه فلسطینی تاکید کرد.

وی همچنین خواستار اتخاذ موضعی قاطعانه در برابر توهمات انحلال آرمان‌های فلسطین شد که توسط اسرائیل با کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها از کرانه باختری و غزه در پیش گرفته شده است.

سامح شکری در ادامه تاکید کرد که فلسطینیان کوچ اجباری خود از سرزمین‌های اشغال شده را مغایر تمامی کنوانسیون‌های بین‌المللی دانسته و نپذیرفته و نخواهند پذیرفت.

او همچنین توضیح داد که برای دستیابی به صلح پایدار و عادلانه و تضمین ثبات خاورمیانه، هیچ جایگزینی برای تشکیل کشور مستقل فلسطین در قلمرو مرزهای 4 ژوئن 1967 با پایتختی قدس شرقی مطابق با قانون اساسی قطعنامه‌های مشروعیت بین‌المللی وجود ندارد.

وزیر خارجه مصر در پایان سخنرانی خود در اجلاس سازمان همکاری اسلامی در گامبیا، بر ضرورت مقابله قاطعانه با استانداردهای دوگانه و اجرای تعهدات بین‌المللی، از جمله قطعنامه‌های دیوان دادگستری بین‌المللی تأکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید