گزارش «رویترز» درباره بازنگری در نقش میانجی‌گری قطر و احتمال تعطیلی دفتر حماس در دوحه

واشینگتن پست: آمریکا به قطر پیام داده است که در صورت ادامه رد توافق آتش‌بس از سوی حماس، این گروه فلسطینی را از دوحه اخراج کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک مقام آگاه از ارزیابی‌ و روند بازنگری دولت قطر در نقش میانجی‌گرانه آن میان حماس و اسرائیل، گفت در این راستا ممکن است دفتر سیاسی حماس در دوحه به عنوان بخشی از تجدیدنظرهای گسترده‌تر در این زمینه تعطیل شود.

این مقام آگاه در ادامه به خبرگزاری «رویترز» گفت که قطر در حال بررسی این موضوع است که آیا به حماس اجازه دهد به فعالیت دفتر سیاسی خود در قلمرو این کشور ادامه دهد یا خیر، و اینکه بررسی گسترده‌تر شامل این می‌شود که آیا دوحه به میانجی‌گری خود در درگیری‌هایی که نزدیک به هفت ماه است میان اسرائیل و گروه‌های فلسطینی ادامه دارد، ادامه دهد یا خیر.

قطر ماه گذشته اعلام کرده بود که در حال ارزیابی مجدد نقش میانجی‌گری خود در مذاکرات غیرمستقیم میان اسرائیل و حماس است و در این راستا این کشور خلیجی نگرانی‌های خود را نسبت به احتمال تضعیف تلاش‌های آن از سوی سیاستمدارانی که به دنبال کسب دستاوردهایی هستند، ابراز کرد.

این مقام آگاه همچنین گفت که اگر قطر نقشی میانجی‌گرانه‌ ایفا نمی‌کرد، لزومی هم برای ماندن دفتر سیاسی حماس در دوحه وجود نداشت، لذا این موضوع بخشی از ارزیابی‌های مجدد است.

این مقام در ادامه اظهار داشت که نمی‌داند اگر دولت قطر تصمیم به تعطیلی دفتر این جنبش بگیرد، آیا قطر از حماس می‌خواهد دوحه را ترک کند یا خیر. با این حال، او افزود که ارزیابی‌ها در نقش میانجی‌گرانه قطر تحت تأثیر رفتارهای اسرائیل و حماس در جریان مذاکرات جاری خواهد بود.

واشینگتن پست روز جمعه در گزارشی به نقل از یک مقام آمریکایی که نامش فاش نشد، نوشت که واشینگتن از دوحه خواسته است تا صورت ادامه اصرار بر رد توافق آتش‌بس با اسرائیل، حماس را از این کشور اخراج کند.

یکی از رهبران حماس به «رویترز» گفت که مذاکره‌کنندگان این جنبش شنبه وارد قاهره شدند تا مذاکرات فشرده‌ای را در مورد آتش‌بس احتمالی در غزه که منجر به بازگرداندن تعدادی از گروگان‌ها به اسرائیل شود، انجام دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید