پولیتیکو: اسرائیل آمریکا و نهادهای امدادی را از طرح خود برای تخلیه رفح مطلع کرده است

در نشریه «پولیتیکو» آمده است که اسرائیل قصد دارد تا ساکنان شهر رفح را به منطقه المواصی در ساحل جنوبی نوار غزه انتقال دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نشریه پولیتیکو جمعه 14 اردیبهشت گزارش داد که اسرائیل به دولت جو بایدن، رئيس جمهوری ایالات متحده آمریکا و نهادهای امدادرسان درباره طرح خود برای انتقال دادن آوارگان غزه از رفح اطلاع‌رسانی کرده است.

به نوشته این نشریه اسرائیل برای انتقال دادن ساکنان رفح به المواصی در ساحل جنوبی نوار غزه طرح‌ریزی می‌‌کند.

از سویی کاخ سفید اعلام کرد که دولت آمریکا از طرحی جامع درباره عملیات اسرائیل در رفح مطلع نیست.

به گفته مقامات کاخ سفید ایالات متحده تلاش دارد تا پیش از آغاز هر عملیاتی در رفح با اسرائیل در این خصوص گفت‌وگو کند.

روزنامه «وال استریت ژورنال» جمعه گزارش داد که اسرائیل به حماس یک هفته تا پیش از آغاز حمله به رفح، مهلت داده است که با پیشنهاد آتش‌بس موافقت کند.

به گفته این رسانه آمریکایی حماس سعی دارد به آتش‌بسی طولانی مدت و همچنین تضمین‌هایی از ایالات متحده مبنی بر این‌که اسرائیل به آتش‌بس احترام خواهد گذاشت دست یابد.

مقامات حماس همچنین نگرانی‌ خود را از پیشنهاد اخیر که همچنان در شرایطی مبهم قرار دارد و احتمالا به اسرائيل امکان ازسرگیری جنگ را می‌دهد، ابراز کردند.

وال استریت ژورنال همچنین افزود که مصر از مقامات ارشد حماس خواسته است تا برای ادامه مذاکرات به قاهره بروند.

در این راستا حسام بدران، از رهبران حماس جمعه اعلام کرد که این گروه پیش از بازگشت هیئت حماس به قاهره در حال انجام رایزنی‌های درون جنبش است.

خبرگزاری «رویترز» نیز گزارش داد که ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا برای شرکت در مذاکرات درباره غزه وارد قاهره شده است.

همزمان با آن رسانه‌های مصری به نقل از یک منبع بلندپایه گزارش دادند که قاهره شنبه برای مذاکره درباره آتش‌بس در غزه میزبان هیئت حماس خواهد بود.

منابع «العربیه» نیز خبر دادند که هیئت‌های قطری، آمریکایی و اسرائیلی شنبه 15 اردیبهشت در قاهره مذاکرات درباره توافق تبادل را ادامه می‌دهند.

در واکنش به این تحولات مشاور رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین به «العربیه» گفت: آن چه برای مردم غزه اهمیت دارد توقف کشتار به هر قیمتی است.او گفت هر کدام از نتانیاهو و حماس منافع خاص خودشان را دارند و منافع حماس ربطی به مردم فلسطین ندارد.

او همچنین مصلحت ملی جامع فلسطینی‌ها را توقف کشتار در غزه دانسته و بر لزوم پایان دادن به چنددستگی تاکید کرد.

این مقام فلسطینی هشدار داد که هر گونه حمله اسرائیل به رفح به معنی وقوع کشتار است و آمریکا تنها طرف قادر به توقف این کشتار خواهد بود.

مشاور رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین با بیان این‌که آمریکا به‌طور برابر با اسرائیل در ارتباط با وقایع غزه مسئول است، ابراز داشت که واشینگتن مسئول بسته شدن افق سیاسی به روی مسأله فلسطین است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید