اسرائیل قبل از حمله به رفح آمریکا را از برنامه تخلیه غیرنظامیان آگاه کرد

واشنگتن ‌پست: ایالات متحده به قطر اطلاع داد، که در صورت ادامه مخالفت حماس با توافق آتش‌بس، دوحه باید رهبران این گروه را اخراج کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به گفته مقامات آمریکایی آگاه از مذاکرات اسرائیل و آمریکا، تل‌آویو در این هفته، واشینگتن را در جریان طرح تخلیه غیرنظامیان فلسطینی پیش از عملیات احتمالی در شهر رفح، برای نابودی عوامل مسلح حماس، قرار داد.

این مقامات که خواستند نامشان فاش نشود، گفتند طرح تفصیلی ارائه‌شده اسرائیل، دیدگاه دولت آمریکا مبنی بر این که اجرای عملیات در رفح، شمار زیادی از غیرنظامیان بی‌گناه فلسطینی را در معرض خطر قرار می‌دهد، تغییر نداد.

به‌رغم هشدارهای بایدن و دیگر مسئولان غربی مبنی بر این که عملیات رفح منجر به کشته‌شدن غیرنظامیان بیشتر و تشدید بحران انسانی کنونی خواهد شد، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، متعهد شده است که عملیات نظامی در رفح اجرا شود.

دولت بایدن درباره پیامدهای احتمالی، در صورت پیشروی در اجرای این طرح، بدون برنامه قابل اعتماد برای حفاظت از غیرنظامیان، به اسرائیل هشدار داد.

هشدار بلینکن

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، شنبه 15 اردیبهشت، در سخنرانی خود در نشست موسسه «مک‌کین» در ایالت آریزونا با اشاره به احتمال حمله اسرائیل به رفح، خاطرنشان کرد که آمریکا نمی‌تواند از عملیات گسترده در رفح حمایت کند ،زیرا خسارت‌های ناشی از آن فراتر از «قابل قبول» خواهد بود.

با اغاز جنگ در غزه حدود 1.5 میلیون فلسطینی به شهر رفح در جنوب غزه پناه بردند.

سازمان‌های امداد و نجات وابسته به سازمان ملل در روز جمعه اعلام کردند که اگر اسرائیل به پیشروی در طرح عملیات رفح ادامه دهد، میلیون‌ها نفر با خطر مرگ قریب‌الوقوع روبرو خواهند شد.

شهر مرزی رفح، نقطه ورود مهمی برای کمک‌های بشردوستانه بوده و میزبان آوارگان فلسطینی است که بسیاری از آنها در اردوگاه‌های پرجمعیت زندگی می‌کنند.

طبق گفته این مسئولان، طرح تخلیه پیشنهادی اسرائیل، هنوز تکمیل نشده و دو طرف توافق کردند که به بحث در این باره ادامه دهند.

اخراج رهبران حماس از دوحه

روزنامه «واشنگتن پست» گزارش داد، ایالات متحده به قطر اطلاع داد که در صورت ادامه مخالفت حماس با توافق آتش‌بس با اسرائیل، دوحه باید رهبران این گروه را اخراج کند.

این روزنامه به نقل از یک مقام آمریکایی نوشت که بلینکن این پیام را در ماه آوریل به شیخ محمد بن عبدالرحمن آل‌ثانی، نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه قطر تحویل داده است.

به گفته سه دیپلمات آگاه، مقامات قطر، که از سال 2012 میزبان رهبران سیاسی حماس به درخواست آمریکا بوده‌اند، از ماه‌ها پیش این درخواست را پیش‌بینی می‌کردند، اما این پیش‌بینی‌ها در هفته‌های اخیر در بحبوحه ناامیدی فزاینده برای دستیابی به آتش‌بس افزایش یافته است.

یکی از این دیپلمات‌ها خاطرنشان کرد که مقامات قطری به مسئولان حماس، از جمله اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی این گروه که در دوحه زندگی می‌کند، ضرورت تدوین برنامه احتیاطی در صورت خروج از این کشور را توصیه کرده است.

با این حال، واشینگتن پست افزود در حالی که دولت بایدن، تهدید به اخراج رهبران حماس را اهرم فشار احتمالی بر این گروه می‌داند، برخی از مقامات منطقه‌ای و تحلیلگران هشدار می‌دهند که بسته شدن دفتر سیاسی حماس در دوحه، بر پیچیدگی تلاش‌ها برای برقراری ارتباط با رهبران حماس و از سرگیری مذاکرات برای آزادی گروگان‌ها در آینده خواهد افزود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید