شبه‌نظامیان حوثی‌ حملات خود علیه کشتیرانی تجاری را به «دریای مدیترانه» گسترش می‌دهند

سخنگوی شبه‌نظامیان حوثی: اگر اسرائیل به رفح حمله کند، تمامی کشتی‌های شرکت‌هایی که با تأمین واردات اسرائیل مرتبط و به بنادر آن ورود می‌کنند را از هر ملیتی و بدون توجه به مقصد آنها مورد هدف خواهیم گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یحیی سریع، سخنگوی شبه‌نظامیان حوثی‌ مورد حمایت ایران در یمن، جمعه 14 اردیبهشت، از آغاز مرحله‌‌ای جدید از تشدید تنش‌ها و گسترش حملات این گروه علیه کشتیرانی بین‌المللی به دریای مدیترانه خبر داد.

گروه حوثی در بیانیه‌ای اعلام کرد که مرحله هدف قرار دادن تمامی کشتی‌های تجاری که از دریای مدیترانه عازم اسرائیل می‌شوند را آغاز کرده است.

یحیی سریع، اظهار داشت که این مساله در چارچوب آنچه او «مرحله چهارم تشدید تنش‌ها» نامید انجام می‌شود و این امر با تاثیر فوری «در هر منطقه‌ در تیر‌رس» آغاز خواهد شد.

سخنگوی این شبه‌نظامیان، در ادامه گفت که این گروه اگر اسرائیل به رفح حمله کند، تمامی کشتی‌های شرکت‌هایی که با تأمین واردات اسرائیل مرتبط و به بنادر آن ورود می‌کنند را از هر ملیتی و بدون توجه به مقصد آنها هدف حمله قرار خواهد داد.

اخیرا عبدالملک حوثی، رهبر حوثی‌ها به گسترش حملات آنها در اقیانوس هند و هدف گرفتن کشتی‌هایی که به سوی دماغه امید نیک با هدف دور زدن قاره آفریقا تغییر مسیر می‌دهند، تهدید کرد.

تاکنون چندین کشتی در دو دریای سرخ و عرب و اقیانوس هند هدف حملات گروه حوثی قرار گرفته‌اند.

این گروه شبه‌نظامی یمنی مدعی است که حملات آن در پاسخ به جنگ اسرائیل در نوار غزه انجام می‌شود.

همزمان با تشدید تنش‌های بی‌سابقه در منطقه، حوثی‌ها همچنین تهدید کرده‌اند که در هر رویارویی تمام‌عیار میان ایران و اسرائیل، علیه اسرائیل وارد جنگ خواهند شد.

از ابتدای سال میلادی جاری و در پاسخ به حملات حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری و دریانوردی بین‌المللی، ائتلافی تحت رهبری ایالات متحده آمریکا حملاتی را در دریای سرخ و خلیج عدن و علیه پایگاه‌های شبه‌نظامیان حوثی در استان‌های مختلفی در یمن از جمله صنعا، صعده و الحدیده آغاز کرده است.

از 19 نوامبر سال گذشته تاکنون شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران، پیش از 100 حمله پهپادی و موشکی به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ انجام دادند.

حوثی‌ها مدعی هستند که کشتی‌های مورد هدف آنها اسرائیلی بوده یا عازم بنادر اسرائیل هستند و حملات تقریباً روزانه آنها در دریای سرخ بسیاری از شرکت‌ها را مجبور کرد تا مسیرهای طولانی‌تر و گران‌تری را در اطراف آفریقا طی کنند.

این حملات همچنین به غرق شدن یک کشتی باری به نام «روبی‌مار» که مملو از مواد شیمیایی خطرناک بود، منجر شد. در پی غرق شدن روبی‌مار دولت یمن و سایر نهادهای بین‌المللی نسبت به احتمال وقوع فاجعه زیست محیطی در آب‌های منطقه هشدار دادند.

حمله موشکی حوثی‌ها به کشتی‌ باری «ترو کانفیدنس» که حامل پرچم باربادوس و تحت مدیریت یونان بود، نیز منجر به کشته‌‌شدن 3 ملوان شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید