اعتراضات دانشجویی حامی فلسطین به دانشگاه‌های استرالیا رسید

تظاهرات دانشجویی در استرالیا خلاف دانشگاه‌های آمریکا در فضایی آرام و بدون تنش برگزار می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

صدها معترض علیه جنگ اسرائیل در غزه جمعه 14 اردیبهشت با تجمع مقابل دانشگاه سیدنی، یکی از بزرگترین دانشگاه‌های استرالیا، خواستار لغو سرمایه‌گذاری‌های این دانشگاه در شرکت‌های مرتبط با اسرائیل شدند.

فعالان حامی فلسطینیان هفته گذشته مقابل سالن اصلی دانشگاه سیدنی، از بزرگترین مراکز آموزش عالی استرالیا تحصن کردند.

معترضان از تحصن‌های مشابه در دانشگاه‌های ملبورن، کانبرا و دیگر شهرهای استرالیا خبر دادند.

برپایی اعتراضات دانشجویی در استرالیا بر خلاف وضعیتی که در آمریکا رخ داده و پلیس اقدام به برهم زدن تخصن‌های دانشجویان در دانشگاه‌ها به طرفداری از فلسطینیان با استفاده از زور می‌کند، در فضایی آرام و حضور شمار اندک نیروهای پلیس صورت می‌گیرد.

تظاهرکنندگان جمعه 14 اردیبهشت همانند دانشجویان در ایالات متحده، کانادا و فرانسه از دانشگاه سیدنی خواستند سرمایه‌گذاری‌های خود را از شرکت‌های مرتبط با اسرائیل خارج کند.

چند صد متر آن‌سوتر از تظاهرات دانشگاه سیدنی، صدها نفر زیر پرچم استرالیا و اسرائیل و حضور صف‌های پرسنل امنیتی در میان خود، تجمع کردند و به سخنرانانی گوش دادند که می‌گفتند تظاهرات حامی فلسطین باعث شده دانشجویان و کارکنان یهودی در محوطه دانشگاه، احساس ناامنی کنند.

مارک اسکات، معاون دانشگاه سیدنی، پنجشنبه به رسانه های محلی گفت که تحصن طرفداران فلسطینیان به دلیل عدم بروز اقدامات خشوت‌آمیز همانند رخدادهای جاری در آمریکا، می‌تواند در محوطه دانشگاه باقی بماند.

در حالی که چندین خودرو پلیس در ورودی دانشگاه پارک شده، هیچ یک از ماموران پلیس در هر دو تظاهرات حضور نداشتند.

استرالیا، متحد دیرین اسرائیل، به طور فزاینده‌ای از رفتار تل‌آویو در غزه انتقاد می کند که یک امدادگر استرالیایی در حمله ماه گذشته اسرائیل، کشته شد.

تظاهرکنندگان طرفدار فلسطینیان با اعلام این که دولت به اندازه کافی برای پیشبرد صلح در غزه اقدام نکرده، علیه آنتونی آلبانیز، نخست وزیر و دولتش شعار دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید