تصاویر ماهواره‌ای از پایگاه‌های زیرزمینی حوثی‌ها در یمن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«موسسه بین‌المللی مطالعات راهبردی»، مستقر در بریتانیا، با بررسی تصاویر ماهواره‌ای جدید خبر داد شبه‌نظامیان حوثی یمن با ساخت مراکز و تأسیسات نظامی در زیرزمین برای درگیری‌های گسترده احتمالی در آینده آماده می‌شوند.

این گزارش تحت عنوان «حوثی‌ها در یمن ناپدید می‌شوند» تاکید کرد شبه‌نظامیان حوثی، همزمان با هدف‌‌گیری کشتی‌های تجاری در دریای سرخ، به‌منظور رویارویی نظامی با آمریکا و متحدانش اقدام به توسعه و ساخت مراکز بزرگ نظامی در زیر زمین کرده‌اند.

Advertisement

همزمان با آغاز فعالیت‌های مسلحانه علیه دولت یمن، حوثی‌ها از غار و تونل‌‌های ساده برای حملات خود استفاده می‌کردند، اما تصاویر ماهواره‌ای جدید مسیرهای حمل‌ونقل و استقرار ابزارهای بزرگ حفاری برای بروزرسانی شبکه تونل‌ وابسته به ارتش و ساخت مراکز بزرگ نظامی در زیرزمین را نشان می‌دهد.

فعالیت جدید حوثی‌ها برای توسعه مراکز زیرزمینی در پایگاه‌های نظامی الحفا و الدبر، کاخ ریاست‌جمهوری سابق و ساختمان تلویزیون یمن در صنعا مشاهده شده است.

ائتلاف بین‌المللی به رهبری پادشاهی عربی سعودی در سال‌های 2020 و 2021، در پاسخ به از سرگیری فعالیت‌ پایگاه نظامی الحفا و ساختمان تلویزیون یمن اقدام به حمله علیه این مراکز نظامی کرد.

بر اساس این گزارش، آتش‌بس اعلام‌شده در آوریل 2022 به شبه‌نظامیان حوثی فرصت داد مراکز نظامی زیرزمینی را گسترش دهند. تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد حوثی‌ها در اواخر سال 2022، ساخت یک مرکز زیرزمینی جدید در صعده را آغاز کرده و تا فوریه 2024 موفق شدند سه ورودی بزرگ برای عبور کامیون‌ها از تونل‌ها ایجاد کنند.

تصاویر ماهواره‌ای جدید همچنین نشان‌دهنده فعالیت‌ حوثی‌ها در یک پایگاه پرتاب موشک وابسته به ارتش در صعده است.

بر خلاف تونل‌ها و پایگاه‌های زیرزمینی «حماس» و «حزب‌الله»، تأسیسات زیرزمینی حوثی‌ها به وضوح در تصاویر ماهواره‌ای قابل مشاهده است. هنوز روشن نیست که این مراکز نوساز چه نقشی در انجام حمله‌های موشکی و پهپادی حوثی‌ها علیه ناوبری آزاد در دریای سرخ ایفا می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید