بلینکن در تل‌آویو: واشینگتن برای دستیابی به آتش‌بس مصمم است

یک منبع بلندپایه مصری درباره ادامه تلاش‌ها برای دستیابی به توافق و فضای مثبت گفت‌وگوها ابراز خوش‌بینی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، با هدف آغاز دور جدیدی از مذاکرات برای دستیابی به توافق آتش‌بس و مبادله گروگان‌ها و زندانیان میان اسرائیل و حماس وارد تل‌آویو شد. او تاکید کرد واشینگتن برای دستیابی به توافق آتش‌بس در نوار غزه مصمم است.

بلینکن، چهارشنبه دوازدهم اردیبهشت، در دیدار با اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهوری اسرائیل گفت: «حتی در این شرایط دشوار، ما برای دستیابی به آتش‌بسی که گروگان‌ها را به وطنشان بازگرداند مصمم بوده و حماس تنها مانع بر سر راه تحقق این هدف است.»

وزیر خارجه آمریکا پیشتر اعلام کرده بود پیشنهادات ارائه شده از سوی اسرائیل به حماس «بسیار سخاوتمندانه» بوده است.

بلینکن قرار است روز چهارشنبه با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و یوآو گالانت، وزیر دفاع این کشور دیدار کرده و درباره پیشنهاد مصر برای آتش‌بس موقت در غزه، پیش از اعزام هیئت اسرائیلی به قاهره، گفت‌وگو کند.

تدوین طرح کارآمد و پایدار برای جلوگیری از بروز خسارات جانی در میان غیرنظامیان فلسطینی از دیگر مسائلی خواهد بود که بلینکن با مقام‌های اسرائیلی در میان خواهد گذاشت.

اسرائیل بارها تاکید کرده است که صرف نظر از دستیابی به توافق با حماس، برنامه حمله به رفح اجرا خواهد شد.

خوش‌بینی مصر

یک منبع بلندپایه مصری در خصوص تداوم تلاش‌ها برای دستیابی به توافق و فضای مثبت این گفت‌وگوها ابراز خوش‌بینی کرد.

این مقام مصری خاطرنشان کرد که رایزنی‌های قاهره با تمام طرف‌های برای رسیدگی به مسائل مورد اختلاف اسرائیل و حماس ادامه دارد.

نشانه‌های منفی در واکنش حماس

یک منبع آگاه به کانال اسرائیلی «کان» گفت، به‌دلیل نبود تضمین‌های کافی برای آتش‌بس، حماس به پیشنهاد مبادله گروگان‌ها و زندانیان بین دو طرف واکنش منفی نشان داده است.

این منبع اضافه کرد :‌«بروز نشانه‌های منفی از حماس حکایت از آن دارد که توافقی در چشم‌انداز دیده نمی‌شود.»

پس از ماه‌ها گفت‌وگوی بی‌نتیجه، قاهره در روز دوشنبه میزبان نمایندگان مصر، قطر، حماس و ایالات متحده آمریکا بود. یک منبع حماس به «خبرگزاری فرانسه» گفت، هئیت حماس برای «رایزنی و پاسخ در اسرع وقت» به قطر بازگشته است.

مذاکره کنندگان در نوامبر گذشته برای آزادی حدود 100 گروگان اسرائیلی مقابل آزادی بیش از 400 اسیر فلسطینی به توافق رسیدند.

بنا بر ارزیابی مقام‌های اسرائیلی، هنوز نزدیک به 130 گروگان اسرائیلی در غزه نگه‌داری می‌شوند که گمان می‌رود 34 نفر از آن‌ها جان باخته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید