حماس: بلینکن علیه ما فشار آورده و اسرائیل را تبرئه می‌کند

وزیر خارجه آمریکا: اکنون زمان مناسب برای بازگشت گروگان‌ها به خانواده‌هایشان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در واکنش به اظهارات اخیر آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، که حماس را به مانع‌تراشی برای دستیابی به توافق مبادله گروگان‌ها متهم کرده بود، یک مقام حماس اظهارات بلینکن را «تلاشی برای زیر فشار گذاشتن حماس و تبرئه اسرائیل» توصیف کرد.

این مقام حماس، چهارشنبه 12 اردیبهشت به خبرگزاری «رویترز» گفت، رهبران این گروه همچنان در حال بررسی پیشنهاد اخیر مصر درمورد آتش‌بس موقت‌اند.

بلینکن پس از ورود به تل‌آویو در اظهاراتی گفته بود حماس «تنها دلیل» عدم دستیابی به توافق آتش‌بس و مبادله گروگان‌ها و زندانیان است.

زمان مناسب برای بازگرداندن گروگان‌ها

بلینکن در دیدار با اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل، اضافه کرد: «پیشنهاداتی مطرح است و همانطور که گفتیم تاخیر یا بهانه‌ای در کار نیست و اکنون زمان مناسب برای بازگرداندن ربوده‌شدگان به خانواده‌هایشان است.»

هرتزوگ نیز به امیدواری اسرائیل برای دستیابی به موضع بین‌المللی «روشن» درمورد گروگان‌های این کشور در نوار غزه اشاره و خاطرنشان کرد: «ما امیدوار به بازگشت فوری آنها بوده و این موضوع باید یک اولویت برای جامعه بین‌المللی باشد.»

بلینکن قرار است امروز با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل دیدار کند.

منابعی در حماس روز گذشته تاکید کردند این گروه همچنان در حال بررسی پیشنهاد جدید مصر برای آتش‌بس و مبادله گروگان‌ها و زندانیان است.

لزوم پایان کامل جنگ و عقب‌نشینی اسرائیل از برخی محورها و تعیین شمار افرادی که اسرائیل اجازه بازگشت آن‌ها به شمال غزه را می‌دهد، از جمله موضوعاتی است که حماس اعلام کرده آن را بررسی می‌کند.

آمریکا به عنوان مهمترین هم‌پیمان اسرائیل، فشارهایی را بر تل‌آویو برای دستیابی به توافق در مورد عدم یورش نظامی به شهر رفح، مرکز حضور نزدیک به دو میلیون آواره فلسطینی، اعمال می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید