جامعه جهانی درباره عملیات نظامی اسرائیل در رفح هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مارتین گریفیث، دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه هشدار داد به‌رغم درخواست‌های جهانی از اسرائیل برای خودداری از حمله به رفح، عملیات زمینی علیه این شهر فلسطینی در آستانه آغاز است.

فاجعه‌ای فراتر از توصیف

گریفیث در رسانه اجتماعی «ایکس» گفت عملیات زمینی در رفح برای صدها هزار نفری که از بیماری، قحطی و گورهای دسته‌جمعی به جنوب غزه فرار کرده‌اند، «فاجعه‌ای فراتر از توصیف» را رقم خواهد زد.

تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر سازمان جهانی بهداشت گفت در صورتی که اسرائیل عملیات گسترده در شهر رفح جنوب نوار غزه را آغاز کند، شاهد یک «فاجعه انسانی» خواهیم بود.

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت روز سه‌شنبه در ایکس از اسرائیل خواست از عملیات نظامی منصرف شود. او از همه طرف‌ها خواست برای آتش‌بس تلاش کنند.

این در حالی است که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، صبح سه‌شنبه 11 اردیبهشت وعده داد با وجود نگرانی‌های بین‌المللی درباره سرنوشت بیش از یک میلیون آواره فلسطینی به این شهر حمله خواهد کرد.

در همین حال، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز سه‌شنبه هشدار داد هرگونه حمله نظامی اسرائیل به رفح منجر به تشدید تنش‌ها خواهد شد.

او در اظهاراتی به خبرنگاران گفت هر گونه حمله نظامی به رفح تشدید غیرقابل تحملی را به همراه خواهد داشت. به گفته گوترش، شمار زیادی غیرنظامی در این حمله کشته و صدها هزار نفر مجبور به فرار می‌شوند.

بر اساس گزارش «خبرگزاری فرانسه»، دبیرکل سازمان ملل متحد از مقامات اسرائیلی خواست که هیچ گونه عملیاتی در رفح را آغاز نکنند.

گوترش همچنین تاکید کرد این حمله «تاثیر مخربی بر فلسطینیان غزه غزه خواهد داشت و پیامدهای آن برای کرانه باختری و کل منطقه خطرناک خواهد بود».

دبیرکل سازمان ملل در پایان گفت: «همه اعضای شورای امنیت و بسیاری از کشورهای دیگر به صراحت مخالفت خود با چنین عملیاتی را اعلام کرده‌اند و از همه کسانی که با اسرائیل ارتباطی دارند می خواهم تمام تلاش خود را برای جلوگیری از این عملیات به کار گیرند.»

نتانیاهو صبح سه‌شنبه تایید کرد، چه توافقی برای آزادی گروگان‌ها حاصل شود و چه نشود، اسرائیل عملیات خود را علیه حماس در رفح آغاز خواهد کرد.

نخست وزیر اسرائیل گفت: «ایده پایان دادن به جنگ قبل از دستیابی به اهدافمان، گزینه مناسبی نیست.»

به گزارش وب‌سایت اسرائیلی «وای‌نت»، نتانیاهو گفت روند تخلیه غیرنظامیان از جنوب شهر به منظور آماده‌سازی برای حمله زمینی آغاز شده است.

«هیچ جایی امن نیست»

بسیاری از سازمان‌های بین المللی و امدادی و اکثر کشورهای غربی، به ویژه ایالات متحده، متحد اصلی تل‌آویو، از حمله اسرائیل به این شهر که بیش از دو میلیون آواره فلسطینی از شمال و مرکز نوار غزه را در خود جای داده، ابراز نگرانی کرده‌اند.

در حالی که تصاویر ماهواره‌ای صدها چادر سفید برپا شده در خان یونس در جنوب غزه را نشان می‌دهد، سازمان ملل بارها تاکید کرد هیچ مکان امن و سرپناهی در سراسر نوار غره برای مردم رفح وجود ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید