بلینکن در گفت‌وگو با نتانیاهو مجددا بر مخالفت آمریکا با حمله به شهر رفح تاکید کرد

دفتر نخست‌وزیر اسرائیل: عملیات رفح مشروط به هیچ چیز دیگری نیست و این موضوع به بلینکن ابلاغ شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با وجود اصرار اسرائیل بر حمله به شهر رفح در جنوب نوار غزه، به‌رغم مذاکرات جاری با حماس در خصوص دستیابی به توافق آتش‌بس در این باریکه و مبادله گروگان‌ها و زندانیان میان اسرائیل و حماس، واشینگتن مجدداً بر مخالفت خود با این عملیات نظامی تاکید کرد.

به گفته یک مقام آمریکایی آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، چهارشنبه 12 اردیبهشت، در دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل که به انجام چنین عملیاتی متعهد شده است، مخالفت واشینگتن با یورش زمینی اسرائیل به شهر پرازدحام رفح در نوار غزه را مورد تاکید قرار داده است.

در همین راستا، متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، دو روز پس از آنکه بلینکن مجددا مخالفت خود را با این حمله به دلیل نگرانی درباره غیرنظامیان آواره پناه گرفته در این شهر ابراز کرد، دیپلمات ارشد آمریکایی «موضع آشکار ایالات متحده در خصوص عملیات نظامی اسرائیل در شهر رفح را تکرار کرد.»

میلر همچنین گفت که بلینکن در مورد دستیابی به توافق آتش‌بس با نتانیاهو گفت‌وگو کرده و در این رابطه حماس را به مانع‌تراشی در روند دستیابی به توافق مبادله گروگان‌ها متهم کرده است.

وزیر خارجه ایالات متحده اشاره کرد از زمانی که اسرائیل در ماه گذشته تحت فشار آمریکا با بازگشایی کریدورهای بیشتری به غزه موافقت کرد، کمک‌های بشردوستانه بیشتری وارد غزه شده است. به گفته میلر، بلینکن «بر اهمیت این بهبود و لزوم حفظ آن تاکید کرده است.»

عملیات رفح مشروط به هیچ چیز دیگری نیست

از سوی دیگر، دفتر نخست‌وزیر اسرائیل اعلام کرد که عملیات رفح مشروط به هیچ چیز دیگری نیست و این مساله برای بلینکن روشن شده است.

مقامات آمریکایی و اسرائیلی همچنین اظهار داشتند که نتانیاهو به بلینکن گفته است که توافقی که شامل پایان دادن به جنگ در نوار غزه شود را نمی‌پذیرد.

بلینکن در هفتمین تور خاورمیانه‌ای خود پس از حمله هفتم اکتبر حماس به اسرائیل، قبل از پیوستن دستیارانش به مدت دو ساعت و نیم با نتانیاهو به تنهایی در دفتر کارش دیدار و گفت‌وگو کرد.

یورش نظامی به رفح

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل روز سه‌شنبه اعلام کرد که روند تخلیه غیرنظامیان از رفح به منظور آمادگی برای حمله زمینی به این شهر آغاز شده است، و خاطرنشان کرد که حتی در صورت توافق میان حماس و تل‌آویو، این امر محقق خواهد شد.

نتانیاهو، در ادامه گفت: «اسرائیل چه توافق در مورد گروگان‌ها و آتش‌بس در غزه حاصل شود یا نشود، برای نابود کردن حماس وارد رفح خواهد شد.»

نخست‌وزیر اسرائیل همچنین تصریح کرد: «ایده پایان دادن به جنگ قبل از دستیابی به اهداف، یک گزینه روی میز نیست».

پس از ماه‌ها گفت‌وگوی بی‌نتیجه، قاهره در روز دوشنبه میزبان نمایندگان مصر، قطر، حماس و ایالات متحده آمریکا بود.

یک منبع حماس به «خبرگزاری فرانسه» گفت، هیئت حماس برای «رایزنی و پاسخ در اسرع وقت» به قطر بازگشته است.

مذاکره‌کنندگان در نوامبر گذشته برای آزادی حدود 100 گروگان اسرائیلی مقابل آزادی بیش از 400 اسیر فلسطینی به توافق رسیدند.

بنا بر ارزیابی مقام‌های اسرائیلی، هنوز نزدیک به 130 گروگان اسرائیلی در غزه نگه‌داری می‌شوند که گمان می‌رود 34 نفر از آن‌ها جان خود را در نتیجه ادامه جنگ غزه از دست داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید