آمادگی اسرائیل برای حمله به رفح؛ ایجاد «منطقه امن» در مرکز نوار غزه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به‌رغم مذاکرات جاری با حماس و میانجیگری مصر برای آتش‌بس و دستیابی به توافق بر سر تبادل گروگان‌ها و زندانیان، ارتش اسرائیل برای حمله به رفح و ایجاد یک منطقه امن در مرکز نوار غزه آماده می‌شود.

روزنامه «جروزالم پست»، چهارشنبه 12 اردیبهشت، گزارش داد اسرائیل قصد دارد با ایجاد یک «منطقه جدید» در مرکز نوار غزه، فلسطینیانی که از رفح تخلیه می‌کند را اسکان دهد.

این روزنامه اسرائیلی در گزارش خود نوشت، منطقه جدید در حومه «نصیرات» و «بریج» در نزدیکی کریدور ارتش اسرائیل ایجاد خواهد شد.

ارتش اسرائیل همچنین پناهگاه امن موجود در نزدیکی المواسی، واقع در خان یونس در جنوب نوار غزه را گسترش خواهد داد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، اعلام کرد روند تخلیه غیرنظامیان از رفح برای آماده‌سازی حمله زمینی آغاز شده است، اما فیلیپ لازارینی، کمیسر کل «آژانس امداد و کار سازمان ملل متحد» برای آوارگان فلسطینی «آنروا»، تأکید کرد تاکنون درخواست رسمی برای تخلیه ساکنان رفح صادر نشده است. بر اساس برآوردهای اولیه، انتظار می‌رود که روند تخلیه دو تا سه هفته به طول بکشد.

جامعه بین‌المللی، به ویژه ایالات متحده به عنوان متحد اصلی اسرائیل، نسبت به این حمله ابراز نگرانی کرده است. سازمان ملل نیز بارها اعلام کرد هیچ مکان امنی در کل نوار غزه برای مردم رفح وجود ندارد. در حال حاضر، بیش از دو میلیون فلسطینی که به دلیل جنگ هفت ماهه آواره شده‌اند، در شرایط دشوار در غزه زندگی می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید