اگر دادگاه لاهه حکم تعقیب نتانیاهو را صادر کند چه پیامدهایی برای او خواهد داشت؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

دولت اسرائیل از تحریم‌های احتمالی و صدور حکم بازداشت از سوی دادگاه کیفری بین المللی لاهه علیه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و دیگر مقامات ارشد اسرائیلی به اتهام ارتکاب جنایات جنگی در نوار غزه، به شدت نگران است.

به‌رغم اینکه هنوز کسی نمی‌تواند تصمیم دادگاه لاهه در این زمینه را تایید یا رد کند، اما مخفی نگه‌داشتن برنامه‌های این دادگاه در خصوص بررسی‌ و تحقیقات درباره کشتار غیرنظامیان فلسطینی‌ها در غزه، هراس احتمالی نتانیاهو را نشان می‌دهد. بویژه که این دادگاه پیشتر اتهامات مشابهی را علیه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به دلیل حمله‌ نظامی او به اوکراین مطرح کرده بود.

کریم خان دادستان این دادگاه در دو سفر اخیر خود به غزه تاکید کرد که طبق قوانین بین‌المللی و حقوق بشر غیرنظامیان فلسطینی در غزه باید بدون تأخیر و در مقیاس وسیعی مواد غذایی، آب و تجهیزات پزشکی دریافت کنند.

او ضمن هشدار شدید به دولت اسرائیل به‌دلیل عدم اجرای قوانین بین المللی، گفت این قوانین مورد تایید اغلب کشورهای جهان از جمله خود اسرائیل، بریتانیا، آمریکا و دولت خودگردان فلسطین عضو ناظر در سازمان ملل، است.

 كريم خان
كريم خان

بنابراین با توجه به این هشدار بعید نیست که دادستان لاهه، نتانیاهو، نخست وزیر، یوآو گالانت، وزیر دفاع و هرزی هالوی، رئیس ستاد اسرائیل را به اعمال «گرسنگی عمدی» علیه فلسطینی‌ها در نوار غزه متهم کند. این تصمیم احتمالا شبیه تصمیمی باشد که لاهه پیشتر علیه ولادیمیر پوتین، اتخاذ کرده است.

پیش از این کمیسر حقوق کودکان وابسته به دادگاه لاهه، روسیه را به ربودن کودکان اوکراینی متهم کرد و سپس رسیدگی به پرونده بمباران‌ زیرساخت‌ها و شبکه برق اوکراین توسط مسکو را آغاز کرد و در نهایت پوتین را به ارتکاب جنایت متهم کرد.

همچنین ممکن است کریم خان پیش از آنکه اتهامات پیچیده‌تری علیه نتانیاهو مطرح کند، بررسی اتهام مستقیم علیه دولت اسرائیل را برای آنچه در غزه رخ داد، را آغاز کند.

این در حالی است که دولت اسرائیل تاکنون از ورود کارکنان دیوان بین‌المللی کیفری لاهه به غزه امتناع کرده است و این امر باعث شده که دادگاه لاهه برای انجام تحقیقات دقیق درباره اثبات سایر جنایات جنگی احتمالی که اسرائیل در غزه مرتکب شده، اصرار بیشتری کند.

دادگاه کیفری لاهه گفته است که بررسی‌های لازم از رویدادهای جنگ غزه مانند بمباران بی‌رویه مناطق غیرنظامی و تیراندازی به غیرنظامیان توسط اسرائیل را تکمیل خواهد کرد.

چه اتفاقی برای نتانیاهو خواهد افتاد؟

بر اساس گزارش روزنامه بریتانیایی گاردین، دولت اسرائیل قرار نیست که نتانیاهو یا معاونانش را برای محاکمه تحویل دهد، اما سفر آنها بسیار محدود خواهد شد.

اگرچه ایالات متحده هرگز به دادگاه لاهه نپیوست، اما دولت‌های اروپایی به تصمیم و احکام این دادگاه پایبند هستند به این معنی که اروپا و بسیاری از کشورهای دیگر جهان ناگهان خارج از محدودیت سفر متهمان اسرائیلی قرار خواهند گرفت.

همچنین قبول ادعای آمریکا و بریتانیا مبنی بر اینکه تجهیز ارتش اسرائیل در ارتکاب جنایات جنگی علیه فلسطینی‌ها کمک نمی‌کند، برای سازمان‌های حقوق بشری و دادگاه‌هاب بررسی جنایات جنگی بسیار دشوار خواهد بود.

اختیارات دادگاه کیفری لاهه چیست؟

دیوان کیفری بین‌المللی لاهه یک نهاد قضایی مستقل است که صلاحیت رسیدگی به افراد متهم به نسل‌کشی، جنایات علیه بشریت و جنایات جنگی را دارد.

این دادگاه پیشتر حکم بازداشت پوتین را به دلیل ارتکاب جنایات جنگی در اوکراین، صادر کرد.

دادگاه‌ بین‌المللی لاهه قبلا افرادی از مقامات یوگسلاوی سابق و رواندا را به جرم ارتکاب جنایات علیه بشریت محاکمه کرد.

با این حال این دادگاه فاقد نیرو یا پلیس ویژه‌ برای ردیابی و دستگیری مظنونان است برای دستگیری و انتقال متهمان به لاهه به خدمات پلیس ملی دولت‌های عضو این دادگاه تکیه می‌کند لذا هر متهمی در صورت ورود به کشورهای عضو این دادگاه بازداشت و سپس برای محاکمه به شهر لاهه انتقال داده می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید