چین از توافق حماس و فتح برای گفت‌وگو درباره آشتی ملی خبر داد

خلیل الحیه نماینده حماس در مذاکرات مبادله اسرا و زندانیان با اسرائیل طی مصاحبه‌ای با آسوشیتدپرس در استانبول اعلام کرد، حماس می‌خواهد به سازمان آزادیبخش فلسطین که توسط فتح رهبری می‌شود، بپیوندد تا یک دولت واحد در غزه تشکیل دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

پس از اعلام آغاز گفت‌وگوهای مشترک دو گروه فتح و حماس که تحت حمايت و ميزبانی پکن صورت می‌گیرد، وزارت خارجه چین سه‌شنبه 11 اردیبهشت تاکید کرد که دو طرف فلسطینی برای ادامه گفت‌وگوها و رسیدن به آشتی تمایل دارند.

ژائو لی‌جیان، سخنگوی وزارت خارجه چین گفت که دو طرف تمایل سیاسی خود را برای دستیابی به آشتی ملی فلسطین از طریق گفت‌وگو ابراز کردند.

دیالوگ عمیق

سخنگوی وزارت خارجه چین در یک کنفرانس مطبوعاتی افزود که نمایندگان دو گروه فلسطینی اخیراً به پکن آمدند تا از طریق گفت‌وگوهای عمیق و صریح برای رسیدن به آشتی ملی تلاش کنند.

این اقدام طرفین فلسطینی چند روز پس از آن صورت گرفت که خلیل الحیه نماینده حماس در مذاکرات مبادله اسرا و زندانیان بین اسرائیل و این گروه، طی مصاحبه‌ای با «آسوشیتدپرس» در استانبول اعلام کرد، حماس می‌خواهد به سازمان آزادیبخش فلسطین که توسط فتح رهبری می‌شود، بپیوندد تا برای غزه و کرانه باختری یک دولت واحد تشکیل دهند.

از زمان آغاز جنگ اسرائیل علیه غزه در 7 اکتبر، دو طرف فلسطینی چندین بار اتهاماتی به یک دیگر رد و بدل کرده و هر کدام دیگری را مسئول بحران کنونی فلسطین می‌داند.

در طول سال‌های گذشته، روابط دو گروه فلسطینی شاهد اختلافات شدیدی بود و مصر تاکنون تلاش‌های زیادی برای آشتی آنها انجام داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید