پادشاه اردن درباره خطر هرگونه عملیات نظامی در رفح هشدار داد

ایتمار بن‌گویر می‌گوید طی جلسه‌ای با نتانیاهو به او درباره پذیرش هر گونه توافقی برای پایان دادن به جنگ غزه هشدار داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل موضع خود را در مورد لزوم یورش نظامی به شهر رفح در جنوب نوار غزه برای نابود کردن حماس، چه با توافق یا بدون آن، تجدید کرد، ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن درباره خطر هرگونه عملیات نظامی در رفح هشدار داد.

دربار سلطنتی اردن، سه‌شنبه یازدهم اردیبهشت، در پلتفرم «ایکس» اعلام کرد که ملک عبدالله دوم طی دیدار با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در کاخ الحسینیه در امان، پایتخت اردن، هشدار داد که «تاثیرات فاجعه‌بار جنگ جاری در غزه ممکن است گسترش یافته و به کرانه باختری، شهر قدس و کل منطقه سرایت کند».

پادشاه اردن همچنین بر ضرورت برقراری آتش‌بس فوری در غزه و اقدام برای توقف فاجعه انسانی در این باریکه تاکید کرد.

هشدار بن‌گویر به نتانیاهو

ایتمار بن‌گویر، وزیر امنیت ملی اسرائیل سه‌شنبه طی اظهاراتی اعلام کرد: «جلسه‌ای را با نتانیاهو به پایان رساندم و به او درباره پذیرش توافق نامشروع [آتش‌بس] هشدار دادم و او متعهد شد که وارد رفح خواهد شد و این‌که جنگ پایان نخواهد یافت».

در همین راستا نتانیاهو ساعات اولیه سه‌شنبه تاکید کرده بود که «اسرائیل چه توافق در مورد زندانیان حاصل شود یا نشود، عملیات خود را علیه حماس در رفح انجام خواهد داد.»

او همچنین گفت: «ایده پایان دادن به جنگ قبل از دستیابی به اهداف اسرائیل، گزینه مورد نظر نیست.»

وب سایت اسرائیلی «وای نت» گزارش داد که نخست‌وزیر اسرائیل همچنین گفته که روند تخلیه غیرنظامیان از جنوب شهر رفح در تدارک برای یورش زمینی آغاز شده است.

از سویی فیلیپ لازارینی، کمیسر کل «آنروا» سه‌شنبه فاش کرد که نیروهای اسرائیلی هنوز از فلسطینی‌های آواره نخواسته‌اند که رفح را تخلیه کنند.

اظهارات نتانیاهو در حالی بیان شد که یسرائیل کاتز، وزیر خارجه اسرائیل روز شنبه اعلام کرده بود که کشورش «ممکن است در صورت دستیابی به توافق برای آزادی گروگان‌های اسرائیلی، حمله برنامه‌ریزی شده خود به رفح را به تعویق بیندازد.»

نبود جای امن

شایان ذکر است که بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی و امدادی و همچنین اکثر کشورهای غربی، به ویژه واشینگتن، متحد اصلی تل آویو، نگرانی خود را در مورد یورش به شهر رفح که بیش از دو میلیون فلسطینی آواره از چندین منطقه در شمال و مرکز غزه را در خود جای داده است، ابراز کرده‌اند.

سازمان ملل بارها تأکید کرده است که هیچ مکان امنی در کل نوار غزه برای انتقال و پناه گرفتن مردم آواره در رفح وجود ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید