وزیر خارجه سعودی: حق تأسیس کشور فلسطین «غیرقابل تغییر» است

فیصل بن فرحان: بنا به تخمین سازمان ملل بازسازی غزه 30 سال به طول خواهد انجامید و رنج فلسطینیان در کرانه باختری را نمی‌توان نادیده گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه پادشاهی عربی سعودی، دوشنبه دهم اردیبهشت، در نشست گفت‌وگوی مجمع جهانی اقتصاد که در ریاض برگزار شد، بر ضرورت «توسعه راه‌حل‌های جامع برای وضعیت فلسطین» تاکید کرد.

وزیر خارجه سعودی با بیان اینکه «سازمان ملل تخمین می‌زند بازسازی غزه 30 سال به‌طول خواهد انجامید»، افزود: «ما نمی‌توانیم درد و مشقتی که فلسطینیان در کرانه باختری از آن رنج می‌برند را نادیده بگیریم.»

او در ادامه گفت: «ما به مسیری معتبر و غیرقابل بازگشت برای تشکیل کشور فلسطین نیاز داریم.»

فیصل بن فرحان در بخشی دیگر از سخنان خود در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات واشینگتن و ریاض در خصوص توافقنامه امنیتی، گفت انتظار می‌رود «در آینده نزدیک» توافق‌های دوجانبه فی‌مابین پادشاهی عربی سعودی و آمریکا منعقد شود.

بن فرحان در آغاز نشست عربی اسلامی اروپایی گفت حقوق مشروع و غیرقابل انکار مردم فلسطین باید بدون کم و کاستی محقق شود.

بن فرحان در جریان نشست عربی و اروپایی هشدار داد که قحطی برای فلسطینیان غزه به یک «واقعیت» تبدیل شده است و هرگونه تهاجم احتمالی اسرائیل به رفح منجر به یک فاجعه انسانی خواهد شد.

وزیر خارجه سعودی در نشست عربی اسلامی اروپایی برای بررسی راه حل دو کشوری، در ریاض گفت صادقانه‌ مایل به اجرای راه‌حل دو کشوری هستیم.

وی همچنین گفت یورش به رفح به فاجعه انسانی و پیامدهای وخیمی بر منطقه منجر می‌شود.

او کشف گورهای جمعی در خان یونس را نشانگر عدم پایبندی به قوانین انسانی دانست.

وزیر خارجه سعودی همچنین ابراز امیدواری کرد که شرکای اروپایی بتوانند اسرائیل را به پذیرش روند صلح متقاعد سازند. او نیز راهکارهای نظامی در غزه را تنها به نفع تندروها دانست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید