اظهارات ضد و نقیض مقامات حماس درباره انتقال دفتر سیاسی این گروه به اردن

غازی حمد از رهبران حماس به العربیه: روابط ما با قطر کاملا طبیعی است و انتقال به اردن اساسا روی میز نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اظهارات اخیر موسی ابومرزوق، عضو دفتر سیاسی حماس در مورد احتمال انتقال رهبران گروه به اردن، همچنان بحث برانگیز است.

گفته‌های او به رسانه‌های ایرانی در دوشنبه دهم اردیبهشت، ضمن یادآوری صحنه‌های درگیری رسانه‌ای با اردن، بیانگر اختلافات داخلی در حماس بود تا حدی که غازی حمد، یکی از رهبران این گروه، مراتب تعجب خود را نسبت به اظهارات اخیر ابومرزوق، ابراز کرد.

حمد در اظهاراتی به العربیه گفت که این موضوع هرگز روی میز بحث قرار نگرفت.

حمد ضمن ابراز احترام به ابومرزوق، تاکید کرد که موضوع انتقال رهبران حماس به اردن هرگز مطرح نشده است.

او با تاکید بر این که موضع قطر، حمایت از حماس است، گفت: «روابط بسیار عادی است و این موضوع (انتقال به اردن) اساسا روی میز نیست».

حمد در ادامه افزود: «شاید برخی از طرف‌ها و مشخصا اسرائیل با فشار بر برخی کشورها یا شایعه پراکنی در تلاشند تا فضای مرتبط با حماس را دچار اختلال کنند».

«مشکلی میان ما و قطر نیست»

او خاطرنشان کرد: «تردیدی نیست که تل‌آویو، می‌کوشد برخی از کشورها را برای عدم استقبال از حماس زیر فشار بگذارد اما موضع قطر، روشن و حمایتی است و هیچ مشکلی بین ما وجود ندارد».

از سویی سمیح المعایطه، وزیر سابق اطلاع‌رسانی اردن نیز تأکید کرد که امان به هیچ سازمان غیراردنی، اجازه فعالیت در خاک خود را نخواهد داد.

المعایطه شامگاه دوشنبه، در اظهاراتی به العربیه گفت: «اردن یک کشور است نه یک هتل».

منابع اردنی، سخنان ابومرزوق در این برهه خاص زمانی، به ویژه پس از خروج رهبران گروه از اردن در سال 1999 در دوران عبدالرئوف الروابده، نخست‌وزیر پیشین را تحریک‌ آمیز و بی‌فایده توصیف کردند.

روابط حماس و اردن اخیرا شاهد تنش‌هایی بوده است، به ویژه پس از آن که رهبران حماس، برای برپایی تظاهرات در این کشور و تاثیرگذاری بر افکار عمومی، فراخوان دادند که به موج دستگیری شماری از معترضان به اتهام تعرض به اموال عمومی و مقاومت در برابر نیروهای امنیتی، انجامید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید