افزایش احتمال برقراری آتش‌بس موقت در غزه

تیم مذاکره‌کننده اسرائیلی درخواست آزادی 40 تن از اسرای خود از سوی حماس را به 33 اسیر کاهش داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از حدود هفت ماه از جنگ اسرائیل در نوار غزه، امیدها برای دستیابی به توافق آتش‌بس و تبادل اسرا میان اسرائیل و حماس زنده شده است.

سه مقام اسرائیلی، سه‌شنبه 11 اردیبهشت به روزنامه «نیویورک تایمز» گفتند که تیم مذاکره‌کننده اسرائیلی تعداد اسیران خود را که قرار است در مرحله اول توافق با حماس برای آتش‌بس در غزه آزاد شوند از 40 اسیر به 33 نفر کاهش داده است.

این روزنامه به نقل از سه مقام اسرائیلی نوشت: «با توجه به پیشنهاد اخیر مصر که دو طرف در حال بررسی آن هستند، یک هیئت اسرائیلی امروز [سه‌شنبه] به قاهره سفر می‌کند تا در صورت موافقت حماس، مذاکرات آتش‌بس را از سر بگیرند و دست‌کم 20 تا 40 اسراییلی آزاد شوند.»

طبق گفته این روزنامه در ازای آزادی هر اسیر اسرائیلی یک وقفه‌ درگیری یک روزه یا بیشتر در غزه انجام می‌گیرد.

پاسخ کتبی

از سوی دیگر هیئت حماس، دیروز پایتخت مصر را ترک کرد و قرار است که بار دیگر با پاسخ کتبی به پیشنهاد توافق آتش‌بس به قاهره باز گردد.

محمود المرداوی، یکی از رهبران حماس، پیشتر گفته بود، این گروه در حال بررسی پیشنهاد جدید مصری است.

او تاکید کرد که حماس هنوز درباره این پیشنهاد اظهار نظری نکرده است.

قاهره روز دوشنبه پس از ماه‌ها گفت‌وگوی بی‌ثمر، شاهد دیدار نمایندگان مصر و قطر، دو کشور میانجی در مذاکرات آتش‌بس غزه و هیئتی از حماس بود که طرف مصری هنوز منتظر پاسخ حماس به این توافق است.

در نوامبر گذشته، اسرائیل و حماس به توافقی دست یافتند که به آزادی حدود 100 اسیر اسرائیلی در ازای آزادی بیش از 400 زندانی فلسطینی منجر شد.

در حال حاضر حدود 130 اسرائیلی همچنان در نوار غزه در بازداشت حماس هستند که طبق برآوردهای اسرائیلی 34 تن از آنها احتمالاً طی درگیری‌ها جان خود را از دست داده‌اند.

از سوی دیگر هزاران فلسطینی سال‌ها در زندان‌های اسرائیل به سر می‌برند و نیروهای اسرائیلی اخیراً صدها فلسطینی دیگر را در نوار غزه و کرانه باختری دستگیر کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید