دیوید کامرون: خروج رهبران حماس از غزه افق سیاسی را برای راه‌حل دو کشوری خواهد گشود

وزیر خارجه بریتانیا: تهدید کشتیرانی در دریای سرخ بر کل جهان تاثیر می‌گذارد و باید با حملات حوثی‌ها و اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه مقابله شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا، دوشنبه دهم اردیبهشت اعلام کرد که پیشنهاد ارائه شده به حماس شامل آتش‌بسی 40 روزه و آزادی هزاران اسیر فلسطینی در زندان‌های اسرائیل در ازای آزادی گروگان‌های اسرائیلی در نوار غزه است.

کامرون در جلسه‌ای در جریان نشست ویژه مجمع جهانی اقتصاد در ریاض گفت: «پیشنهاد بسیار سخاوتمندانه‌ای وجود دارد که شامل آتش‌بسی 40 روزه و آزادی احتمالی هزاران اسیر فلسطینی در ازای آزادی گروگان‌های اسرائیلی در بند حماس در غزه است.»

قرار است یک نشست سه‌جانبه میان مصر، قطر و حماس روز دوشنبه در قاهره برگزار شود.

انتظار می‌رود حماس پاسخ خود را به طرح پیشنهادی ارائه شده برای دستیابی به توافق آتش‌بس در باریکه تحت محاصره غزه ارائه کند.

این پیشنهاد جدید پس از آن ارائه شد که حماس در اواسط آوریل بر آتش‌بس دائمی در نوار غزه تاکید کرده بود، شرطی که اسرائیل آن را رد می‌کرد.

کامرون با ابراز امیدواری درباره امکان پذیرش این توافق از سوی جنبش حماس افزود:«صادقانه بگویم، امروز تمام فشارها و همه نگاه‌ها در جهان باید به سمتی متمرکز شود تا بتوان این جنبش را به پذیرش توافق ترغیب کرد.»

وی همچنین افزود: حماس اکنون راهکار دولتی را نمی‌خواهد. امیدواریم حماس طرح آتش‌بسی که اکنون پیشنهاد شده است را بپذیرد.

وزیر خارجه بریتانیا گفت خروج رهبران حماس از غزه افق سیاسی را برای راه‌حل دو کشوری خواهد گشود. لازم است رهبران حماس که طراح حمله 7 اکتبر هستند از غزه خارج شوند.

در ادامه اظهارات خود وزیر خارجه بریتانیا با تاکید این‌که «راه حل دو کشوری را در صورتی خواهیم پذیرفت که تضمین‌های امنیتی برای اسرائیل فراهم شود»، تصریح کرد که جنگ تا زمانی که گروگان‌ها آزاد نشده‌اند، متوقف نخواهد شد.

کامرون در بخش از سخنان خود بر لزوم کاستن از توان شبه‌نظامیان حوثی در یمن و ایجاد بازدارندگی در برابر حملات آنها تاکید کرد.
وزیر خارجه بریتانیا با اشاره به این‌که تهدید کشتیرانی در دریای سرخ بر کل جهان تاثیر می‌گذارد بر ضرورت مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه نیز تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید