جزئیات جدید پیشنهاد مصر برای برقراری وقفه 6 هفته‌ای در غزه

خبرنگار العربیه: اسرائیل تصمیم گرفته است هیئت خود را به قاهره اعزام نکند و منتظر پاسخ حماس بماند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که قاهره منتظر پاسخ حماس به پیشنهاد خود برای وقفه در نوار غزه و توافق تبادل اسرا با اسرائیل است، منابع آگاه اعلام کردند بازه آتش‌بس موقت پیشنهادی به 6 هفته می‌رسد.

یک منبع آگاه، سه‌شنبه 11 اردیبهشت با بیان این موضوع افزود که این بازه زمانی در صورت عدم آزادسازی 20 گروگان اسرائیلی از سوی حماس، ممکن است کاهش یابد.

به گزارش «العالم العربی»، این منبع آگاه درعین حال فاش کرد که حماس و اسرائیل با پیشنهاد مصر موافقند ولی موضوع مشکل ساز، شمار گروگان‌ها از گرو‌های سنی و کارکرد معین مربوط به این موضوع است.

منبع مزبور افزود که حماس از خواسته خود مبنی بر اعلام پایان جنگ دست برنداشته، اما آماده است تا در بازه آتش‌بس موقت، این موضوع را بررسی و بخش اول مبادله اسرا را اجرا کند.

طبق گفته او در صورت رفع برخی از مشکلاتی که مانع اجرای توافق می شود، این توافق ممکن است ظرف چند روز اجرایی شود و مشکل مرتبط با گروگان‌ها را از طریق تغییر شمار روزهای آتش‌بس موقت، پشت سر بگذارد.

این منبع آگاه خاطرنشان کرد پیش‌بینی می‌شود که پاسخ حماس به پیشنهاد مصر، متضمن درخواست توضیحاتی درخصوص شمار غیرنظامیان بازگشت کننده به شمال غزه و شروط بازگشت آنها باشد.

از سویی خبرنگار العربیه با این بیان که انتظار می‌رود حماس، شامگاه چهارشنبه (فردا) پاسخ خود را ارائه دهد، افزود اسرائیل تصمیم گرفته است هیئت خود را به قاهره اعزام نکند و منتظر پاسخ حماس بماند.

دیدار طرف‌های میانجی با هیئت حماس در قاهره

از سویی قاهره روز گذشته پس از ماه‌ها گفت‌وگوی بی نتیجه، شاهد دیدار نمایندگان مصر و قطر، دو کشور میانجی به همراه آمریکا در مذاکرات وقفه با هیئتی از حماس بود که همه این طرف‌ها در انتظار پاسخ آن به پیشنهاد مذاکره شده با اسرائیل هستند.

به گفته یک منبع حماس به خبرگزاری فرانسه، هئیت حماس برای «رایزنی و پاسخ در اسرع وقت» به قطر بازگشت.

مذاکره کنندگان در نوامبر گذشته به توافقی بر سر آزادی نزدیک به 100 گروگان اسرائیلی نزد حماس در ازای آزادی بیش از 400 اسیر فلسطینی دست یافتند.

بنا بر ارزیابی مسئولان اسرائیلی، هنوز نزدیک به 130 گروگان اسرائیلی در غزه هستند که گمان می‌رود 34 نفر از آنها جان باخته باشند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید