بیانیه ریاض بر لزوم اجرای راه حل دو کشوری و به رسمیت شناختن کشور فلسطین تاکید کرد

در نشست ریاض همچنین بر نیاز به گسترش تلاش‌ها برای کشورسازی، افزایش حمایت‌ها از دولت جدید فلسطین و اهمیت وجود یک دولت فلسطینی واحد و حکمرانی یکپارچه در کرانه باختری از جمله قدس شرقی و نوار غزه تاکید شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نشست کمیته وزارتی تعیین شده از سوی اجلاس فوق‌العاده مشترک عربی و اسلامی اخیر در مورد تحولات نوار غزه، 29 آوریل 2024 (دوشنبه دهم اردیبهشت) در شهر ریاض به ریاست شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی و اسپن بارت اده، همتای نروژی او و حضور وزرای خارجه و نمایندگانی از کشورهای اروپایی به‌منظور بحث درباره نیاز فوری به پایان دادن به جنگ در غزه و لزوم برداشتن گام‌های ملموس برای اجرای راه حل دو کشوری برگزار شد.

در این نشست وزرای خارجه و نمایندگان کشورهای بحرین، پرتغال، اتحادیه اروپا، الجزایر، اردن، آلمان، امارات متحده عربی، اسپانیا، ایرلند، ایتالیا، بلژیک، ترکیه، اتحادیه عرب، اسلوونی، فرانسه، فلسطین، قطر، مصر و بریتانیا حضور داشتند.

لزوم آتش‌بس فوری

در این نشست وزرای خارجه و نمایندگان کشورها حمایت خود را از تلاش‌ها برای دستیابی به آتش‌بس فوری، آزادی و مبادله اسرا و گروگان‌ها و پایان دادن به جنگ غزه ابراز داشتند.

وزرای خارجه و نمایندگان کشورهای حاضر در این نشست همچنین لزوم توقف تمامی اقدامات و تخلفات یکجانبه غیرقانونی در سرزمین‌های اشغالی فلسطین از جمله قدس شرقی و رسیدگی به بحران انسانی فاجعه‌بار در غزه را خواستار شدند.

در بیانیه پایانی این نشست نیز بر اهمیت پیشبرد تلاش‌ها و کارزار دیپلماتیک به منظور دست یافتن به راه حلی سیاسی برای پایان دادن به مناقشه اسرائیل و فلسطین تاکید شد.

در این نشست ضرورت اتخاذ گام‌هایی ملموس در جهت ایجاد کشور فلسطین در چارچوب راه‌حل دو کشوری مورد بحث قرار گرفته و بر لزوم به رسمیت شناختن کشور فلسطین و فراهم ساختن زمان و زمینه لازم برای این منظور از سوی کشورهایی که تاکنون این گام را برنداشته‌اند، تاکید شد.

تشدید حمایت از تلاش‌ها برای کشورسازی

نمایندگان کشورهای حاضر در این نشست همچنین بر اهمیت و ضرورت اتخاذ رویکردی جامع به سمت مسیری معتبر و غیرقابل بازگشت برای اجرای راه حل دو کشوری مطابق با قوانین بین‌المللی و استانداردهای مورد توافق، از جمله قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد، ابتکار صلح عربی و سایر ابتکارات ذیربط با هدف تحقق صلحی عادلانه و پایدار که حقوق مردم فلسطین را برآورده و امنیت اسرائیل و منطقه را تضمین کند تاکید کردند.

در این نشست همچنین ابراز امیدواری شده که تشکیل کشور فلسطینی و تحقق صلح عادلانه و پایدار راه را برای عادی‌سازی روابط میان کشورها در منطقه‌ای که ثبات، امنیت، صلح و همکاری بر آن حکمفرما شود، هموار می‌کند.

در نشست ریاض همچنین بر نیاز به گسترش تلاش‌ها برای کشورسازی، افزایش حمایت‌ها از دولت جدید فلسطین و اهمیت وجود یک دولت فلسطینی واحد و حکمرانی یکپارچه در کرانه باختری از جمله قدس شرقی و نوار غزه تاکید شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید