وزیر خارجه سعودی: حمله به رفح پیامد‌های وخیمی خواهد داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی، در نشست «مجمع جهانی اقتصاد» ضمن مخالفت با «راه‌‌حل‌های نیمه‌کاره» بر ضرورت تمرکز بر راهکار «دو کشوری» در بحران فلسطین تاکید کرد.
بن فرحان، یکشنبه 28 آوریل، هشدار داد هرگونه گسترش عملیات نظامی در غزه پیامدهای وخیمی خواهد داشت. او خاطرنشان کرد «بحران فلسطین وارد هفتمین ماه شد و ما هنوز درباره ورود کامیون‌های حامل کمک‌های بشردوستانه گفتگو می‌کنیم. این امر قابل قبول نیست».

وزیر خارجه سعودی با تاکید بر اینکه بازگشت به وضعیت قبلی پس از دو یا سه سال غیرممکن است، خاطرنشان کرد مسئله فراتر از بحران کنونی در غزه است و مرکز توجه باید بر راه‌حل دو کشوری باشد. او تصریح کرد بحث بر سر راهکارهای نیمه‌‌کاره و سرنوشت دو و نیم میلیون انسان در غزه، بدون تضمینی برای جلوگیری از تکرار جنگ، امری بیهوده است.

بن فرحان تاکید کرد «ما به اقدامات ملموس نیاز داریم و نمی‌توانیم امور را فقط به دست طرف‌های درگیر بسپاریم».

او گفت این موضوع را در دیدار با آنتونی بلینکن، همتای آمریکا خود مطرح خواهد کرد.

نشست عربی اسلامی

ریاض روز یکشنبه میزبان کمیته «نشست عربی – اسلامی» برای بررسی تحولات غزه بود.

این کمیته با حضور ایمن الصفدی، وزیر خارجه اردن، سامح شکری، وزیر خارجه مصر، هاکان فیدان، وزیر خارجه ترکیه، حسین ابراهیم طه، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی، حسین الشیح، دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین و محمد بن عبدالعزیز الخلیفی، وزیر مشاور در امور خارجی قطر و با ریاست شاهزاده فیصل بن فرحان برگزار شد.

موضوعات اصلی مورد بحث در این نشست شامل تلاش‌های مشترک کشورهای عربی و اسلامی برای رسیدن به توقف فوری جنگ در غزه، تامین امنیت غیرنظامیان طبق قوانین بین‌المللی و افزایش ارسال کمک‌های بشردوستانه به سراسر نوار غزه بود.

در این نشست بر اهمیت اقدامات لازم برای اجرای راه‌حل دو کشوری و به رسمیت شناختن کشور فلسطین بر اساس مرزهای سال 1967 و به پایتختی قدس شرقی تاکید شد. همچنین، شرکت‌کنندگان بر لزوم مقابله با هر اقدامی برای مهاجرت اجباری فلسطینی‌ها تأکید کردند و خواهان توقف هرگونه عملیات نظامی در رفح شدند.

وزرای خارجه حاضر در این نشست بر ضرورت اعمال تحریم‌های موثر بین‌المللی علیه اسرائیل به دلیل نقض قوانین بین‌المللی و ارتکاب جرائم جنگی در غزه و کرانه باختری تاکید کردند و خواستار توقف عرضه تسلیحات به اسرائیل شدند.

این نشست خواهان موضع واضح و قاطع جامعه جهانی علیه اقدامات تروریستی شهرک‌نشینان اسرائیلی شد و از برخورد با تظاهرات مسالمت‌آمیز در همبستگی با غزه در شهرهای غربی ابراز نگرانی کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید