وزارت خارجه سعودی: بن فرحان با بلینکن درباره تحولات غزه و رفح گفت‌وگو کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه سعودی، اعلام کرد که شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی با آنتونی بلینکن، همتای آمریکایی خود درباره تحولات در نوار غزه و شهر رفح گفت‌وگو کرد.

این وزارتخانه، دوشنبه دهم اردیبهشت با انتشار بیانیه‌ای افزود که بن‌فرحان با بلینکن در مورد اهمیت برقراری آتش‌بس فوری در غزه نیز گفت‌وگو کرده است.

Advertisement

به گفته وزارت خارجه سعودی، در این دیدار تلاش‌ها برای ارسال کمک‌های فوری به غزه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

آنتونی بلینکن، دوشنبه 10 اردیبهشت وارد سعودی شد.

سعودی، اولین ایستگاه سفر خاورمیانه‌ای جدید بلینکن است که با هدف افزایش شانس دستیابی به توافق آتش‌بس بین اسرائیل و حماس و ورود کمک‌های بشردوستانه بیشتر به نوار غزه صورت می‌گیرد.

به گفته یک مقام وزارت خارجه آمریکا، بلینکن در ریاض با همتایان خود از کشورهای خلیج و اروپا دیدار خواهد کرد تا در مورد طرح‌های بازسازی نوار غزه پس از جنگ گفت‌وگو کند.

وی همچنین نشست جامع‌تری با همتایان خود از 5 کشور عربی قطر، مصر، سعودی، امارات و اردن برگزار خواهد کرد تا در مورد چگونگی حکومت در نوار غزه پس از جنگ، گفت‌وگو و تبادل نظر کند.

بلینکن پس از سعودی به اردن و اسرائیل سفر می‌کند.

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در اظهاراتی در رابطه با سفر بلینکن به سعودی گفت که تلاش‌های بلینکن بر دستیابی به آتش‌بس در غزه متمرکز خواهد بود.

به دنبال گفت‌وگوی تلفنی جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل درمورد مذاکرات برای آزادی گروگان‌های نزد حماس، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که وزیر خارجه ایالات متحده به اسرائیل و اردن سفر می‌کند.

به گفته این وزارتخانه سفر خاورمیانه‌ای بلینکن تا روز چهارشنبه ادامه خواهد داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید