حماس: پاسخ اسرائیل به پیشنهاد مصر برای آتش‌بس و آزادی گروگان‌ها را بررسی می‌کنیم

انتظار می‌رود حماس دوشنبه 10 اردیبهشت، پاسخ خود را به پیشنهاد مصر برای دستیابی به آتش‌بس موقت در جنگ عزه، ارائه دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عزت الرشق، از رهبران حماس، انتشار بیانیه‌ای به نام خود یا منتسب به منابع در مورد در یافت پاسخ اسرائیل از میانجی‌ها در مورد معامله احتمالی برای تبادل اسرا را تکذیب کرد.

الرشق خاطرنشان کرد که پاسخ اسرائیل همچنان در دست بررسی است و اطلاعاتی که برخی رسانه‌های اسرائیلی در این باره منتشر کرده‌اند، درست نیست.

انتظار می‌رود حماس دوشنبه، 10 اردیبهشت، پاسخ خود را به پیشنهاد مصر برای دستیابی به آتش‌بس موقت در جنگ عزه ارائه دهد که آزادی شماری از اسرا را شامل می‌شود

قرار است نشست سه جانبه‌ مصر، قطر و حماس در قاهره برگزار شود. ریاست هیئت حماس را خلیل الحیه، از اعضای دفتر سیاسی این گروه در نوار غزه بر عهده دارد که حضور پر رنگی در مذاکرات دارد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یکی از مقامات نزدیک به مذاکرات گفت: «تا زمانی که موانع جدیدی از سوی اسرائیل ایجاد نشده، فضا مثبت است زیرا ملاحظات و پرس‌وجوهای ارائه شده از سوی حماس در مورد محتوای پاسخ اسرائیل، حاوی مسائل مهمی نیست».

هیچ جزئیاتی در مورد پاسخ اسرائیل به پیشنهاد مصر ارائه نشده است، اما سایت خبری آمریکایی «اکسیوس» به نقل از مقامات اسرائیلی آورد که این پاسخ، تمایل به گفت‌وگو پیرامون «ایجاد آرامش پایدار» در غزه را شامل می‌شود.

فشار بر کابینه نتانیاهو

این در حالی است که فشارهای داخلی بر کابینه بینامین نتانیاهو، با برپایی تظاهرات جدید در شامگاه شنبه با مشارکت هزاران نفر در تل‌آویو که خواستار ازادی گروگان‌های نزد حماس بودند، افزایش یافته است

سفر منطقه‌ای بلینکن

از سویی آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در آغاز سفر منطقه‌ای خود، دوشنبه 10 اردیبهشت وارد ریاض شد و قرار است در مرحله بعدی به هدف تقویت شانس دستیابی به آتش‌بس موقت و ورود کمک‌های بشردوستانه بیشتر به نوار غزه، راهی اردن و اسرائیل شود.

به گفته یک مقام وزارت خارجه آمریکا، بلینکن در نشست ویژه مجمع جهانی اقتصاد در ریاض با همتایان خود از کشورهای خلیج و اروپا دیدار خواهد کرد تا در مورد طرح‌های بازسازی نوار غزه پس از جنگ گفت‌وگو کند.

او همچنین نشست جامع‌تری با همتایان خود از 5 کشور عربی قطر، مصر، سعودی، امارات و اردن برگزار خواهد کرد تا در مورد چگونگی حکومت در نوار غزه پس از جنگ، گفت‌وگو و تبادل نظر کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید