ابتکار سعودی برای پایان دادن به فلج اطفال در جهان

ابتکار ریاض برای ریشه کن کردن بیماری فلج اطفال با همکاری بنیاد خیریه «بیل گیتس» انجام می‌گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پادشاهی عربی سعودی با همکاری بنیاد خیریه «بیل گیتس»، یک ابتکار جهانی با هدف ریشه کن کردن بیماری فلج اطفال در جهان و نجات 370 میلیون نفر از فلج آغاز کرد.

این طرح با حمایت شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و جریان فعالیت‌های اولین نشست جهانی مجمع جهانی اقتصاد «داووس» که به منظور رسیدگی به چالش‌های مهم جهان، در ریاض برگزار می‌شود، آغاز شد.

فهد الجلاجل وزیر بهداشت سعودی تأکید کرد که هدف ریاض رسیدن انسان‌ها به سیاره‌ای عاری از فلج اطفال است. او افزود، سعودی یکی از اولین کشورها و کشورهای عربی و منطقه مدیترانه شرقی است که برای استفاده از واکسن‌های دوران کودکی از جمله واکسن فلج اطفال اقدامات لازم برای تقویت برنامه‌های واکسیناسیون کودکان و معرفی تعدادی از واکسن‌ها از جمله واکسن فلج اطفال را انجام داده است.

همچنین دیوان سلطنتی سعودی با دادن دستوراتی مبنی بر نگهداری شناسنامه کودکان در محل صدور آنها تا زمان تکمیل و صدور گواهی واکسیناسیون اولیه آنان، به افزایش پوشش ایمن سازی برای بیماری‌های دوران کودکی منجر شد.

وزارت بهداشت سعودی برای اجرای برنامه توسعه ایمن سازی کودکان 120 میلیون ریال در سال 2006 و 180 میلیون ریال در سال 2007 بودجه اختصاص داد به طوری که میزان پوشش واکسیناسیون بیماری‌های کودکان به بیش از 96 درصد رسید.

در همین حال سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که فلج اطفال عمدتاً کودکان زیر پنج سال را تحت تأثیر قرار می دهد، در حالی که از هر 200 مورد ابتلا به این بیماری، یک مورد منجر به فلج غیرقابل درمان می‌شود و بین 5 تا 10 درصد از مبتلایان به فلج به دلیل ابتلا به این بیماری دچار توقف عضلات تنفسی شده و جان خود را از دست می دهند.

بر اساس اطلاعات سازمان جهانی بهداشت، تا زمانی که یک کودک مبتلا به ویروس فلج اطفال وجود داشته باشد، کودکان در همه کشورها در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند، در حالی که عدم ریشه کن کردن فلج اطفال از بقیه کشورها ممکن است منجر به ظهور مجدد این بیماری در کل جهان شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید