افزایش 10 درصدی گردشگران در سعودی طی سه ماهه اول 2024

وزیر گردشگری سعودی به تغییر الگوی گردشگری در این کشور اشاره کرد که پیش از این بر گردشگری دینی با سهم 90 درصدی تمرکز داشت. با افزایش گردشگری غیردینی این میزان در سال گذشته به حدود 50 درصد کاهش یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

احمد الخطیب، وزیر گردشگری پادشاهی عربی سعودی، در گفت‌وگوی اختصاصی با «العربیه» از رشد چشمگیر صنعت گردشگری در این کشور خبر داد و اعلام کرد، شمار گردشگران در سه ماهه اول سال 2024 به میزان 10 درصد افزایش یافته است.

الخطیب در حاشیه نشست «مجمع جهانی اقتصاد» که یکشنبه 28 آوریل در ریاض برگزار شد، خاطرنشان کرد سعودی با جذب 100 میلیون گردشگر، هفت سال زودتر از برنامه‌ریزی‌های پیش‌بینی ‌شده به اهداف راهبردی ملی برای توسعه صنعت گردشگری دست یافت.

به گفته وزیر گردشگری سعودی، این کشور در سال 2023 میزبان 77 میلیون سفر گردشگران داخلی و 27 میلیون سفر گردشگران خارجی بوده است. گردشگران خارجی سال گذشته 150 میلیارد ریال سعودی در این کشور هزینه کردند.

با افتتاح طرح‌های جدید در مناطقی مانند نیوم و دریای سرخ در سال جاری، پیش‌بینی می‌شود شمار گردشگران در سعودی افزایش یابد. الخطیب در این زمینه از برنامه ریاض برای جذب 110 میلیون سفر گردشگری در سال جاری و دستیابی به 150 میلیون سفر گردشگری تا سال 2030 خبر داد.

الخطیب اضافه کرد رشد 56 درصدی صنعت گردشگری این کشور در سال گذشته بیش از میانگین جهانی بوده است.

الخطیب همچنین به تغییر الگوی گردشگری در سعودی اشاره کرد که پیش از این بر گردشگری دینی با سهم 90 درصدی تمرکز داشت. با افزایش گردشگری غیردینی این میزان در سال گذشته به حدود 50 درصد کاهش یافته است.

وزیر گردشگری همچنین خبر داد شهروندان چین، بریتانیا و آلمان بیشترین شمار گردشگران غیردینی در سعودی را تشکیل می‌دهند.

مکه مکرمه، مدینه منوره، ریاض، جده، العلا و سواحل دریای سرخ از جمله مقاصد اصلی گردشگران داخلی و خارجی در سال گذشته بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید