اسموتریچ: اگر حمله به رفح لغو شود دولت اسرائیل حق وجود نخواهد داشت

رهبر اپوزوسیون دولت اسرائیل: نتانیاهو باید بین بازگرداندن گروگان‌ها یا تسلیم شدن به خواسته‌های اسموتریچ یکی را انتخاب کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بزالل اسموتریچ، وزیر دارایی اسرائیل هشدار داد دولت نتانیاهو بدون اجرای طرح عملیات نظامی در رفح «حق وجود» نخواهد داشت.

در پیامی ویدیویی که در رسانه اجتماعی «ایکس» منتشر شد، این سیاستمدار راست‌گرای افراطی مخالفت خود را با پیشنهاد مصر مبنی بر مبادله زندانیان میان حماس و تل‌آویو و کاهش حملات اسرائیل در نوار غزه ابراز داشت. او این پیشنهاد را «تسلیمی ذلت‌بار» در برابر حماس دانست که «به قیمت جان صدها سرباز اسرائیلی که در غزه کشته شده‌اند، تمام می‌شود».

اسموتریچ تصریح کرد: «اگر تصمیم به تسلیم دارید و فرمان اشغال رفح که ماموریت آن نابودی حماس، بازگردانی امنیت ساکنان جنوب کشور و شهروندان اسرائیل و بازگردانی تمام برادران و خواهران ربوده‌شده ما به خانه‌هایشان است را لغو کنید، کابینه‌ای که به ریاست شماست، دیگر حق ادامه وجود نخواهد داشت.»

یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون دولت اسرائیل نیز با اشاره به مواضع اسموتریچ و ایتمار بن‌گویر، وزیر امنیت ملی این کشور گفت بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل «بین بازگرداندن گروگان‌های زنده یا تسلیم شدن در برابر بن‌گویر و اسموتریچ یکی را انتخاب کند.»

گفتگوهای غیرمستقیم میان اسرائیل، مصر، قطر و ایالات متحده در خصوص توافقی برای بازگرداندن گروگان‌های اسرائیلی ادامه دارد.

روزنامه «تایمز اسرائیل» نوشت اگر حزب اسموتریچ از ائتلاف حاکم کناره‌گیری کند، دولت نتانیاهو به همکاری با بنی گانتز، رئیس حزب وحدت ملی تکیه خواهد زد.

هیئتی از حماس به ریاست خلیل الحیه، دوشنبه 10 اردیبهشت، برای مذاکره در مورد پیشنهاد مصر برای آتش‌بس وارد قاهره خواهد شد.

در حاشیه نشست «مجمع جهانی اقتصاد» که به میزبانی ریاض برگزار شد، سامح شکری، وزیر خارجه مصر، در دیدار با جوزپ بورل، نماینده عالی اتحادیه اروپا در این نشست، بر ضرورت پایان دادن به فاجعه انسانی در نوار غزه تأکید کرد.

احمد ابوزید، سخنگوی وزارت خارجه مصر، اعلام کرد موضوع اصلی این دیدار بحران غزه بوده و دو طرف بر ضرورت جلوگیری از هرگونه عملیات زمینی اسرائیل در شهر رفح تاکید کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید