پیشنهاد جدید مصر و آتش‌بس طولانی مدت در غزه

یک مقام اسرائیلی که خواست نامش فاش نشود، گفت هیئت مصری با مقامات تل‌آویو گفت‌وگو کرده تا راه‌های از سرگیری مذاکرات با هدف پایان دادن به جنگ غزه و آزادی گروگان‌های اسرائیلی را بررسی کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که فلسطینی‌ها نگران آغاز طرح ‌اسرائیل برای حمله به شهر رفح در جنوب نوار غزه‌اند، تلاش‌ میانجی‌ها به ویژه مصر برای برقراری آتش‌بس افزایش یافته است.

یک منبع مصری، جمعه هفت اردیبهشت، به «العربیه» گفت که یک هیئت امنیتی از این کشور برای بحث درباره پیشنهاد جدید آتش‌بس میان اسرائیل و حماس و مبادله گروگان‌ها و زندانیان وارد تل‌آویو شده است.

این منبع به العربیه گفت که طرف مصری در پیشنهاد جدید بر ضرورت دستیابی به وقفه چند ‌هفته‌ای جنگ برای رساندن کمک‌های بشردوستانه به غزه تاکید کرده است.
این منبع افزود، هیئت مصری در جریان مذاکره با طرف اسرائیلی با هرگونه حمله اسرائیل به رفح مخالفت کرده است.

در این پیشنهاد جدید هیئت مصری خواستار تسریع ورود بدون محدودیت کمک‌های بشردوستانه به غزه و بازگشایی گذرگاه‌ها شده است.

هیئت مصری همچنین بر اهمیت بازگشت بدون محدودیت آوارگان فلسطینی به شمال نوار غزه و لزوم ایجاد کریدورهای امن تاکید کرده است.

اسرائیل: پیشنهاد مصر را دریافت کردیم

پیشتر رسانه‌های اسرائیلی از جمله «سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل» اعلام کرد که هیئت مصری پیشنهادی برای آزادی گروگان‌های اسرائیلی، توقف حمله اسرائیل به رفح و برقراری آتش‌بس دو طرفه به‌مدت حداقل یک سال ارائه کرده است.

یک مقام اسرائیلی که خواست نامش فاش نشود، گفت هیئت مصری با مقامات تل‌آویو گفت‌وگو کرده تا راه‌های از سرگیری مذاکرات با هدف پایان دادن به جنگ غزه و آزادی گروگان‌های اسرائیلی را بررسی کند.

این مقام اسرائیلی اظهار داشت که تل‌آویو هیچ پیشنهاد جدیدی برای ارائه ندارد، اما آماده است در باره آتش‌بس محدود، که بر اساس آن 33 گروگان آزاد شوند، گفت‌وگو کند.

حماس: پاسخ اسرائیل را دریافت کردیم

جنبش حماس بامداد شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد پاسخ رسمی اسرائیل به مواضع این جنبش که 13 آوریل به میانجیگران مصری و قطری اعلام کرد را دریافت کرده است.
خلیل الحیه، یکی از رهبران حماس، در بیانیه‌ای اعلام کرد که این جنبش پیشنهاد مصر را بررسی خواهد کرد وپاسخ آن را به میانجی‌ها خواهد داد.

آخرین فرصت برای توقف حمله اسرائیل به رفح

پیشنهاد مصر پس از آن مطرح شد که شماری از مقام‌های اسرائیلی به هیئت مصری اطلاع دادند که تل‌آویو آماده است قبل از تهاجم به رفح و برای دستیابی به توافق درباره آزادی گروگان‌ها «آخرین فرصت» را به حماس ارائه کند.

پیشنهاد جدید مصر همزمان با ادامه تلاش‌های بین‌المللی برای پیشبرد مذاکرات مبادله گروگان‌ها، برقراری آتش‌بس در غزه و توقف حمله زمینی ارتش اسرائیل به شهر رفح، که میزبان آوارگان فلسطینی است، مطرح شده است.

گفته می‌شود حدود 129 گروگان اسرائیلی در اسارت حماس و دیگر گروه‌های فلسطینی قرار دارند.

بر اساس برآورد مقام‌های اسرائیلی 34 تن از گروگان‌های این کشور احتمالا در جریان درگیری بین حماس و اسرائیل جان خود را از دست داده‌اند.

در اواخر نوامبر گذشته اسرائیل توانست طی توافقی با حماس که با میانجیگری قطر، مصر و آمریکا صورت گرفت، حدود 100 نفر از گروگان‌ها را آزاد کند.

دولت بنیامین نتانیاهو تحت فشار شدید خانواده‌ گروگان‌های اسرائیلی برای دستیابی به توافق آزادی گروگان‌ها قرار دارد. طی 200 روز گذشته تل‌آویو شاهد ده‌ها تظاهرات برای اعمال فشار علیه نتانیاهو بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید