آمریکا از تصمیم به اعمال تحریم‌ها علیه گردان «نتزاه یهودا» ارتش اسرائیل عقب‌نشینی کرد

یک مقام آمریکایی: واشینگتن اگر تخلفات یگان‌های ارتش اسرائیل اثبات شود تحریم‌هایی علیه آنها اعمال خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع آگاه آمریکایی فاش کردند که وزارت خارجه ایالات متحده در پرتو اطلاعات جدید ارائه شده، تحریم‌هایی که در ارتباط با نقض حقوق بشر در کرانه باختری، علیه گردان «نتزاه یهودا» ارتش اسرائیل اعمال کرده است را به تعلیق درآورده و خاطرنشان کرد که واشینگتن با توجه به اطلاعات جدیدی که طی روزهای اخیر توسط اسرائیل ارائه شده است در این موضوع بازنگری می‌کند.

یکی از افراد آگاه به این موضوع توضیح داد که ایالات متحده و اسرائیل توافقنامه خاصی دارند که بر اساس آن واشینگتن باید قبل از اتخاذ هرگونه تصمیم تنبیهی علیه نیروهای اسرائیلی با تل آویو مشورت کند.

بر اساس گزارش سایت خبری «آکسیوس»، مقامات اسرائیلی و آمریکایی همچنین فاش کردند که در روزهای اخیر چندین تماس میان وکلای ارتش، وزارت خارجه اسرائیل و مقامات وزارت خارجه آمریکا صورت گرفته است که طی آن اسرائیل اطلاعات جدیدی در مورد «نتزاه یهودا» به اشتراک گذاشته است.

ویدیوی «تیک تاک»

یک مقام اسرائیلی اظهار داشت که اطلاعات جدید بر ویدیویی از سال 2022 که در پلتفرم «تیک تاک» منتشر شده، متمرکز است که در آن سربازان همان گردان ارتش اسرائیل از خود در حال بدرفتاری با اسرای فلسطینی فیلم می‌گیرند.

این مقام اسرائیلی همچنین با اشاره به اینکه این کلیپ بخش مهمی از ادعای واشینگتن علیه گردان «نتزاه یهودا» است، گفت: «اسرائیل اطلاعاتی در مورد تحقیقات در مورد این حادثه و اقدامات انضباطی انجام شده به وزارت خارجه ارائه کرده است».

اسرائیل در این باره تصریح کرد که هیچ دعوی مدنی علیه سربازان وجود ندارد چرا که هیچ شکایتی از سوی فلسطینی‌ها ثبت نشده است.

در همین راستا، یک مقام آمریکایی اظهار داشت که واشینگتن در صورت اثبات تخلف یگان‌های ارتش اسرائیل، اعمال تحریم‌ها بر آنها را بعید نمی‌داند.

لازم به ذکر است که دولت بایدن در گامی بی‌سابقه‌ در تاریخ روابط میان دو کشور قصد داشت از کمک و آموزش نظامی ایالات متحده به گردان «نتزاه یهودا» خودداری کند.

گردان «نتزاه یهودا» چیست؟

شایان ذکر است که گردان «نتزاه یهودا» در سال 1999 برای تطبیق با اعتقادات مذهبی یهودیان افراطی ارتدوکس و سایر افراد ملّی-مذهبی به خدمت گرفته شده در ارتش تشکیل شد.

همچنین این گردان که اخیراً در غزه مشغول به فعالیت شده است، پیش از آنکه در اواخر سال 2022 پس از انتقاد آمریکا حذف شود، عمدتاً در کرانه باختری فعالیت می‌کرد.

گفتنی است که فرمانده یگان نتزاه یهودا در سال 2022 توبیخ شد و دو افسر به دلیل مرگ یک مرد مسن آمریکایی فلسطینی‌تبار که سربازان این یگان در کرانه باختری بازداشت کرده بودند، از کار برکنار شدند. این حادثه نگرانی واشینگتن را در آن زمان برانگیخته بود.

این در حالی است که چندین حادثه دیگر نیز در چند سال گذشته رخ داد که برخی از آن‌ها در تصاویر ویدیویی پخش شد و با استناد به آن سربازان گردان نتزاه یهودا به بدرفتاری با اسرای فلسطینی متهم شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید