وزیر دفاع بریتانیا: موشک پرتاب شده حوثی‌ها به سمت یک کشتی تجاری را سرنگون کردیم

گرانت شاپس: بریتانیا در خط مقدم پاسخ بین‌المللی با حملات شبه‌نظامیان حوثی‌ مورد حمایت ایران که جان خدمه کشتی‌ها و تجارت بین‌المللی را گرفته است مقابله می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ساعاتی پس از آن که سازمان عملیات تجارت دریایی بریتانیا «UKMTO» اعلام کرد یک کشتی در حال حرکت در جنوب غربی عدن یمن وقوع «انفجاری شدید» و «برخاستن ستونی از دود» را گزارش کرد، دولت بریتانیا خبر داد که ناو جنگی «Diamond» تحت فرماندهی نیروی دریایی سلطنتی آن موشکی که توسط شبه‌نظامیان حوثی از مناطق تحت کنترل آن در یمن به سوی یک کشتی تجاری شلیک شده بود را سرنگون کرده است.

خبرگزاری «رویترز»، پنج‌شنبه 6 اردیبهشت، به نقل از گرانت شاپس، وزیر دفاع بریتانیا، در بیانیه‌ای گزارش داد که کشورش همچنان در خط مقدم پاسخ بین‌المللی با حملات حوثی‌های مورد حمایت ایران که جان خدمه کشتی‌ها و تجارت بین‌المللی را گرفته است، مقابله می‌کند.

بنا بر اعلام سازمان عملیات تجارت دریایی بریتانیا در ساعات اولیه روز پنج‌شنبه ناخدای کشتی از شنیدن صدای بلند و مشاهده برخورد با آب و برخاستن دود از سطح دریا در حدود 15 مایل دریایی در جنوب غربی بندر عدن یمن خبر داده بود.

این مقام بریتانیایی توضیح داد که وضعیت کشتی و خدمه آن خوب است و مقامات نظامی از آنها پشتیبانی می‌کنند.

کشتی آمریکایی

این حمله در خلیج عدن پس از آن صورت گرفت که فرماندهی مرکزی ایالات متحده، «سنتکام»، پنج‌شنبه در بیانیه‌ای بر روی پلتفرم «ایکس» اعلام کرد که یک کشتی ائتلاف، روز چهارشنبه با موفقیت یک موشک بالستیک ضد‌کشتی پرتاب شده از مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در یمن را بر فراز خلیج عدن رهگیری کرده است.

فرماندهی سنتکام در ادامه بیانیه خود افزود: «این موشک به احتمال زیاد کشتی تجاری «ام وی یورک‌تاون» را هدف قرار داده که پرچم آمریکا را برافراشته و متعلق به یک شرکت ایالات متحده است و خدمه آن 18 آمریکایی و 4 یونانی بودند.»

افزون بر این، فرماندهی مرکزی آمریکا؛ در بیانیه دیگری خاطرنشان کرد که « 4 پهپاد را در مناطق تحت کنترل حوثی‌ها شناسایی و با موفقیت آن‌ها را منهدم کرده است.»

از سوی دیگر، یحیی سریع، سخنگوی نظامی حوثی‌ها روز چهارشنبه اعلام کرد که این گروه در اولین حمله از نوع خود در بیش از دو هفته گذشته به دو کشتی آمریکایی و یک کشتی اسرائیلی حمله کردند.

حوثی‌ها که از 19 نوامبر سال گذشته تاکنون کشتیرانی بین‌المللی را در دریای سرخ هدف حملات پهپادی و موشکی خود قرار می‌دهند، مدعی‌اند که کشتی‌های هدف حملات آنها اسرائیلی بوده یا عازم بنادر اسرائیل است.

ادامه تهدیدها و حملات تقریباً روزانه حوثی‌ها در دریای سرخ بسیاری از شرکت‌ها را مجبور کرد مسیرهای طولانی‌تر و گران‌تری را در اطراف قاره آفریقا طی کنند.

این حملات همچنین منجر به غرق شدن یک کشتی باری به نام «روبی‌مار» شد که مملو از مواد خطرناک بود. در پی غرق شدن روبی‌مار دولت یمن و سایر نهادهای بین المللی نسبت به احتمال وقوع فاجعه زیست محیطی هشدار دادند.

حمله موشکی حوثی‌ها به کشتی‌ باری «ترو کانفیدنس» که حامل پرچم باربادوس و تحت مدیریت یونان بود، نیز منجر به کشته‌‌شدن 3 ملوان شد.

حملات حوثی‌ها، به ویژه پس از حمله تل‌آویو به سفارت تهران در دمشق و در پاسخ به آن پرتاب بیش از 300 پهپاد و موشک به سوی اسرائیل توسط ایران، بر سطح نگرانی‌های بی‌سابقه بین‌المللی از احتمال گسترش جنگ و تشدید بی‌ثباتی در منطقه خاورمیانه می‌افزاید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید