رهبر حوثی‌ها مجددا به گسترش حملات این گروه در اقیانوس هند تهدید کرد

ادامه حملات حوثی‌ها علیه کشتی‌ها در آبراه‌های بین‌المللی علاوه بر تهدید آزادی دریانوردی بر تجارت جهانی تاثیر منفی گذاشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با از سرگیری حملات به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ طی دو روز گذشته، پس از یک دوره آرامش نسبی که به مدت دو هفته به طول انجامید، عبدالملک الحوثی، رهبر شبه‌نظامیان حوثی‌، مجدداً مدعی شد که حملات موشکی و پهپادی این گروه شبه‌نظامی در دریای سرخ، خلیج عدن و اقیانوس هند ادامه خواهد یافت.

رهبر حوثی‌ها پنج‌شنبه 6 اردیبهشت طی یک سخنرانی خود که فایل تصویری آن منتشر شده است، گفت که شبه‌نظامیان تحت رهبری او به دنبال گسترش حملات خود به کشتی‌ها در اقیانوس هند هستند.

او پیش‌تر آغاز حملات این گروه شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در اقیانوس هند را اعلام و بر گسترش آن تاکید کرده بود.

عبدالملک الحوثی، همچنین تاکید کرد که تا زمانی که جنگ در نوار غزه و محاصره این باریکه توسط اسرائیل ادامه داشته باشد، حملات حوثی‌ها به جنوب دریای سرخ ادامه خواهد داشت.

او علاوه بر این، ادعا کرد که میزان هدف قرار دادن کشتی‌های مرتبط با اسرائیل به یک کشتی در هر دو روز می‌رسد. وی در ادامه افزود: «تعداد کشتی‌های اسرائیلی هدف گرفته شده در 202 روز جنگ غزه به 102 کشتی رسیده است».

رهبر شبه‌نظامیان حوثی همچنین با اشاره به اینکه این حملات برای واشینگتن گران تمام شده است، گفت: «عملیات بیمه یک کشتی برای برخی شرکت‌ها در آمریکا بالغ بر 50 میلیون دلار هزینه‌ در پی داشته است.»

به گفته وی، اقدامات آمریکا برای توقف حملات به کشتی‌ها، واشینگتن را از نظر مالی متحمل هزینه و از نظر اقتصادی بر آن تأثیر می‌گذارد.

این اظهارات رهبر حوثی‌ها چند ساعت پس از حمله به یک کشتی در جنوب غربی عدن و یک روز پس از تلاش برای حمله به یک کشتی با 18 خدمه آمریکایی منتشر شد.

حوثی‌ها که از 19 نوامبر سال گذشته تاکنون کشتیرانی بین‌المللی را در دریای سرخ هدف حملات پهپادی و موشکی خود قرار می‌دهند، مدعی‌اند که کشتی‌های هدف حملات آنها اسرائیلی بوده یا عازم بنادر اسرائیل است.

ادامه تهدیدها و حملات تقریباً روزانه حوثی‌ها در دریای سرخ بسیاری از شرکت‌ها را مجبور کرد مسیرهای طولانی‌تر و گران‌تری را در اطراف قاره آفریقا طی کنند.

این حملات همچنین منجر به غرق شدن یک کشتی باری به نام «روبی‌مار» شد که مملو از مواد خطرناک بود. در پی غرق شدن روبی‌مار دولت یمن و سایر نهادهای بین المللی نسبت به احتمال وقوع فاجعه زیست محیطی هشدار دادند.

حمله موشکی حوثی‌ها به کشتی‌ باری «ترو کانفیدنس» که حامل پرچم باربادوس و تحت مدیریت یونان بود، نیز منجر به کشته‌‌شدن 3 ملوان شد.

حملات حوثی‌ها، به ویژه پس از حمله تل‌آویو به سفارت تهران در دمشق و در پاسخ به آن پرتاب بیش از 300 پهپاد و موشک به سوی اسرائیل توسط ایران، نگرانی‌های بین‌المللی از احتمال گسترش جنگ و بی‌ثباتی در منطقه خاورمیانه را به‌طور بی‌سابقه‌ای تشدید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید