حمله موشکی و پهپادی حوثی‌ها به ایلات و یک کشتی اسرائیلی در خلیج عدن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گروه حوثی از بمباران اهدافی در شهر ایلات اسرائیل با تعدادی موشک بالستیک خبر داد.

یحیی سریع، سخنگوی نظامی حوثی‌ها پنج‌شنبه گفت که این گروه مسلح، کشتی اسرائیلی «ام اس سی دارو» را در خلیج عدن هدف حمله موشکی و پهپادی قرار داد و افزود که این عملیات «موفقیت‌آمیز» بود.

سریع همچنین گفت که گروه حوثی به جلوگیری از کشتیرانی اسرائیلی و حرکت کشتی‌ها به سوی بنادر اسرائیل در دریای سرخ، دریای عرب و اقیانوس هند ادامه خواهد داد.

افزایش حملات

سریع با اشاره به اینکه گروه حوثی‌ها به انجام عملیات بیشتر علیه اهداف اسرائیلی ادامه خواهد داد و این عملیات «تا زمانی که جنگ در غزه متوقف نشود و محاصره مردم فلسطین در این باریکه برداشته نشود» متوقف نخواهد شد.

عبدالملک الحوثی، رهبر حوثی‌ها پیش از این در اظهاراتی تاکید کرد که «عملیات دریایی نظامی ادامه دارد».

او در یک سخنرانی گفت، حوثی‌ها پس از اینکه قبلاً اعلام کرده بودند که حملات خود را در اقیانوس هند نیز آغاز کرده است، به دنبال گسترش حملات خود به کشتی‌ها در این اقیانوس است.

از 19 نوامبر سال گذشته تاکنون شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران، حدود 130 حمله پهپادی و موشکی به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ انجام داده‌اند.

حوثی‌ها مدعی هستند که کشتی‌های مورد هدف آنها اسرائیلی بوده یا عازم بنادر اسرائیل هستند و حملات تقریباً روزانه آنها در دریای سرخ بسیاری از شرکت‌ها را مجبور کرد مسیر طولانی‌تر و گران‌تری را در اطراف آفریقا طی کنند.

این حملات همچنین به غرق‌شدن یک کشتی باری به نام «روبی‌مار» که مملو از مواد شیمیایی خطرناک بود، منجر شد. در پی غرق‌شدن روبی‌مار دولت یمن و سایر نهادهای بین‌المللی نسبت به احتمال وقوع فاجعه زیست‌محیطی در آب‌های منطقه هشدار دادند.

حمله موشکی حوثی‌ها به کشتی‌ باری «ترو کانفیدنس» که حامل پرچم باربادوس و تحت مدیریت یونان بود، نیز منجر به کشته‌ شدن 3 ملوان شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید