گیر پدرسون: سوریه به میدان تسویه حساب‌ها تبدیل شده است

فرستاده سازمان ملل به سوریه بر لزوم کاستن از تنش‌ها در منطقه‌ و برقراری آتش‌بس فوری با اهداف بشردوستانه در نوار غزه تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از حمله اخیر اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق و تحولات منطقه‌ای و پیامدهای ناشی از آن، گیر پدرسون، نماینده سازمان ملل در امور سوریه، پنج‌شنبه 6 اردیبهشت در اشاره به احتمال تبدیل شدن سوریه به عرصه‌ تسویه حساب‌ها همان‌طوری که برای سالها بوده، گفت هیچ نشانه‌ای از وجود آرامش در هیچ جایی از کشور سوریه دیده نمی‌شود.

پدرسون، در سکوی «ایکس» با بیان این‌که شبح تاریک درگیری‌های منطقه‌ای طی یک ماه گذشته بار دیگر بر سوریه سایه افکنده است، نگرانی خود را از موج خطرناک تشدید تنش‌ها ابراز کرد.

نماینده سازمان ملل در امور سوریه، همچنین افزود که او بارها هشدار داده بود که بسیاری از بازیگران منطقه‌ای به سوریه به عنوان عرصه‌ای باز پیش روی همگان برای تسویه حساب‌ها نگاه می‌کنند.

او نه تنها از تاثیرات غیرمستقیم منطقه‌ای و خطرات جدی ناشی از خطای محاسباتی و تشدید تنش‌ها، بلکه از درگیری در خود سوریه نیز ابراز نگرانی کرده و تاکید کرد که در این کشور همچنان زندگی مردم رنج کشیده سوریه تباه می‌شود.

پدرسون بر لزوم کاستن از تنش‌ها در منطقه‌، با برقراری آتش‌بس فوری با اهداف بشردوستانه در نوار غزه تاکید کرد.

این هشدارهای فرستاده سازمان ملل سال‌ها پس از کشانده شدن سوریه به مناقشه ایران و اسرائیل که در پی حمله تل‌آویو به کنسولگری ایران در دمشق، مجدداً شدت گرفت، بیان می‌شود.

در این حمله اسرائیل، سردار سرتیپ محمدرضا زاهدی یکی از فرماندهان ارشد نیروی قدس و محمدهادی رحیمی معاون وی و دیگر افسران سپاه پاسداران ایران کشته شدند.

به‌دنبال حمله به کنسولگری تهران در دمشق، حملات متقابل و تهدیدات جنگی میان ایران و اسرائیل که پیش از آن برای چندین دهه بین دو کشور در سایه ادامه داشت، برای اولین بار علنی شد.

در پی این سطح از درگیری‌ها میان تهران و تل‌آویو سطح آماده‌باش نظامی در منطقه افزایش یافته و تنش‌ها در خاورمیانه را به طرز بی‌سابقه‌ای تشدید کرده است، تنش‌هایی که پدرسون امروز درباره خطرات آن برای سوریه که بیش از 13 سال با بحران جنگ داخلی درگیر است، هشدار داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید