حماس: در صورت اجرای راه‌ حل دو کشوری اسلحه‌ را کنار خواهیم گذاشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خلیل الحیه، از فرماندهان ارشد حماس اعلام کرد در صورت اجرای «راه‌ حل دو کشوری» و تشکیل کشور فلسطین بر اساس مرزهای سال 1967، این گروه با آتش‌بس دست‌کم پنج ساله با اسرائیل موافقت کرده و حماس نیز در چارچوب «حزب سیاسی» شاخه نظامی خود را منحل می‌کند.

الحیه در مصاحبه با «آسوشیتدپرس» گفت، حماس از تشکیل «کشور فلسطینی با حاکمیت کامل در کرانه باختری و نوار غزه و بازگشت آورگان فلسطینی مطابق با قطعنامه‌های بین‌المللی» استقبال کرده و «در صورت تحقق این خواسته‌ها، شاخه نظامی حماس منحل خواهد شد».

الحیه، یکی از نمایندگان حماس در مذاکرات مبادله گروگان‌های اسرائیلی و زندانیان فلسطینی است. او تصریح کرد، به‌منظور تشکیل کشور واحدی در غزه و کرانه باختری، حماس قصد پیوستن به «سازمان آزادی‌بخش فلسطین» به رهبری سازمان «فتح» را دارد.

به‌رغم موافقت حماس با راه‌ حل دو کشوری، الحیه به پایان همیشگی درگیری فلسطینی‌ها و اسرائیل اشاره نکرد. حماس پیشتر اعلام کرده بود هدفش نابودی کامل اسرائیل است.

حمله اسرائیل به رفح

خلیل الحیه درباره احتمال آغاز عملیات زمینی اسرائیل در رفح گفت این حمله به‌ نابودی حماس منجر نشده و مدعی شد که نیروهای اسرائیلی نتوانستند «بیشتر از ۲۰ درصد از توانایی‌های حماس، چه در نیروهای انسانی و چه در قابلیت‌های میدانی» این گروه را از بین ببرند.

گفته می‌شود چهار گردان باقی‌مانده حماس در رفح مستقر شده‌اند. به‌رغم مخالفت کشورهای غربی، اسرائیل احتمال آغاز عملیات زمینی در جنوبی‌ترین شهر نوار غزه را بررسی خواهد کرد.

الحیه در ادامه گزارش برخی رسانه‌ها درباره انتقال دائمی دفتر سیاسی حماس به خارج از قطر را تکذیب کرد و گفت، دوحه همچنان نقش میانجی را در مذاکرات جاری برای دستیابی به توافقی در خصوص تبادل اسرا با اسرائیل و برقراری آتش‌بس در غزه ایفا می‌کند.

اظهارات این مقام ارشد حماس درباره موافقت رهبران این گروه با راه‌ حل دو کشوری در حالی منتشر شد که اسرائیل پیشتر با آتش‌بس دائمی و عقب‌نشینی نیروهایش مخالفت و تاکید کرد که به عملیات نظامی تا نابودی کامل حماس ادامه خواهد داد.

اسرائیل همچنین اعلام کرد، پس از پایان جنگ به حضور امنیتی در نوار غزه ادامه می‌دهد.

برخی گزارش‌ها حاکی از نقطه بن‌بست مذاکرات بین حماس و اسرائیل برای آزادی گروگان‌های اسرائیلی و زندانیان فلسطینی است. به گفته خلیل الحیه، حماس شمار زندانیان فلسطینی که خواستار آزادی آن‌ها در برابر گروگان‌های اسرائیلی است را کاهش داده است. لحیه مدعی شد حماس به‌طور دقیق از تعداد گروگان‌های اسرائیلی زنده در غزه اطلاعی ندارد.

جنگ حماس و اسرائیل از هفت ماه پیش همچنان ادامه دارد و مذاکرات برای دستیابی به آتش‌بس طولانی‌مدت و مبادله گروگان‌ها و زندانیان با چالش مواجه شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید