تلاش مصر برای پیشبرد گفت‌وگوهای اسرائیل و حماس؛ آیا «گره کور» مذاکرات باز می‌شود؟

کابینه جنگ اسرائیل، پنج‌شنبه ششم اردیبهشت، جلسه‌ای برای بررسی مذاکرات مبادله گروگان‌ها و عملیات زمینی تل‌آویو در رفح برگزار می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رادیو «کان» اسرائیل به نقل از منابعی در این کشور خبر داد، قاهره در تلاش است مذاکرات مبادله گروگان‌های اسرائیلی و زندانیان فلسطینی را با هدف جلوگیری از حمله زمینی تل‌آویو به رفح در جنوب نوار غزه تسریع بخشد.

کابینه جنگ اسرائیل، پنج‌شنبه ششم اردیبهشت، جلسه‌ای برای بررسی مذاکرات مبادله گروگان‌ها و عملیات زمینی تل‌آویو در رفح برگزار می‌کند. مصر پیشتر نسبت به اعمال فشار علیه آوارگان فلسطینی در جنوب نوار غزه هشدار داده بود.

چارچوب جدید برای خروج از بن‌بست

به گفته دو منبع آگاه، اسرائیل برای خروج از بن‌بست مذاکرات با حماس چارچوب‌های جدیدی برای گفت‌وگو درنظر گرفته است. بر اساس این گزارش، کابینه جنگ اسرائیل در نشست پنج‌شنبه ششم اردیبهشت پیشنهاد نمایندگان این کشور در مذاکره با حماس را بررسی خواهد کرد.

یک مقام اسرائیلی به «آکسیوس» گفت، اقدامات اخیر کابینه جنگ برای خروج از بن‌بست مذاکرات ابتکار خودجوش اسرائیل بوده و پیشنهاد جدیدی از سوی حماس یا میانجی‌گران به تل‌آویو ارائه نشده است.

در حالی که اسرائیل برای آغاز عملیات زمینی احتمالی در رفح آماده می‌شود، بیش از یک میلیون آواره فلسطینی برای گریختن از خطر جنگ در این شهر مستقر شده‌اند. یک مقام اسرائیلی در وزارت دفاع این کشور خبر داد، تل‌آویو با خرید 40 هزار چادر که هر کدام ظرفیت اسکان 10 تا 12 نفر را دارد، در تلاش است فلسطینی‌های مستقر در رفح را به مکانی دیگر انتقال دهد.

کشورهای غربی با هرگونه عملیات زمینی اسرائیل در رفح مخالفت کرد‌ه‌ و برخی ناظران پیش‌بینی می‌کنند عملیات تخلیه و جابجایی آوارگان فلسطینی از رفح هفته‌ها طول بکشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید