آمریکا و 17 کشور دیگر در بیانیه‌ای خواستار آزادی گروگان‌های اسرائیلی از نوار غزه شدند

وزیر خارجه بریتانیا طی اظهاراتی تاکید کرد که حماس باید تمامی افراد ربوده شده به گروگان گرفته شده در نوار غزه را تحویل دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا و 17 کشور دیگر از جمله فرانسه، بریتانیا و آلمان طی بیانیه‌ مشترکی خواستار آزادی فوری همه گروگان‌های اسرائیل شدند که در بند حماس در نوار غزه به سر می‌برند.

رهبران این 18 کشور در بیانیه‌ای که پنج‌شنبه 6 اردیبهشت از سوی کاخ سفید منتشر شد، اعلام کردند که «سرنوشت گروگان‌ها و غیرنظامیان غزه که تحت حمایت قوانین بین‌المللی هستند، نگرانی بین‌المللی را برانگیخته است» و خواستار «آزادی فوری همه گروگان‌ها از جمله شهروندان خود شدند که بیش از 200 روز در غزه در بند حماس به سر می‌برند».

سران این کشورها همچنین تأکید کردند که «توافق روی میز برای آزادی گروگان‌ها منجر به آتش‌بس فوری و طولانی‌مدت در غزه می‌شود، که افزایش کمک‌های بشردوستانه ضروری را که در سراسر نوار غزه توزیع می‌شود، تسهیل می‌کند و منجر به یک آتش‌بس معتبر برای پایان دادن به خصومت‌ها خواهد شد.».

رهبران 18 کشور در این بیانیه همچنین افزودند که «ساکنان غزه می‌توانند با آماده‌سازی‌های اولیه برای اطمینان از سرپناه و تدارکات بشردوستانه به منازل و زمین‌های خود بازگردند.»

این رهبران در ادامه بیانیه خود خاطرنشان کردند: «ما قویاً از تلاش‌های میانجی‌گری در حال انجام برای بازگرداندن شهروندان خود به میهن خود حمایت می‌کنیم، و مجدداً با تاکید بر لزوم آزادی گروگان‌ها، از حماس می‌خواهیم اجازه دهد امکان پایان دادن به این بحران فراهم شود تا بتوان تلاش‌های جمعی را با تمرکز بر برقراری صلح و ثبات در منطقه پش برد.

کشورهای آمریکا، آرژانتین، اتریش، برزیل، بلغارستان، کانادا، کلمبیا، دانمارک، فرانسه، آلمان، مجارستان، لهستان، پرتغال، رومانی، صربستان، اسپانیا، تایلند و بریتانیا، این بیانیه را امضا کردند.

در همین راستا، یک مقام ارشد آمریکایی در جمع خبرنگاران درباره این بیانیه گفت: نشانه‌هایی از امکان دستیابی به توافق در مورد گروگان‌‌ها وجود دارد.
دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا نیز تاکید کرد که جنبش حماس باید تمامی افراد ربوده شده و به گروگان گرفته شده نزد خود را تحویل دهد.

پاسخ حماس

از سوی دیگر، سامی ابوزهری، یکی از رهبران حماس، به خبرگزاری «رویترز» گفت که این جنبش به خواسته خود مبنی بر توقف بمباران اسرائیل به غزه در چارچوب هرگونه توافق برای آزادی گروگان‌هایی که در آنجا نگهداری می‌شوند، پایبند است.
ابوزهری، همچنین فشار آمریکا بر حماس را «بی ارزش» دانست.

کشورهای قطر ، آمریکا و مصر برای دستیابی به آتش‌بس در باریکه غزه و آزادی گروگان‌های اسرائیلی در ازای آزادی اسرای فلسطینی در زندان‌های اسرائیل، میانجی‌گری می‌کنند.

عملیات زمینی در رفح

این در حالی است که ارتش اسرائیل با وجود هشدارهای بین‌المللی مبنی بر این‌که ممکن است عملیات اسرائیل در رفح تعداد زیادی کشته و زخمی برجای بگذارد، برای عملیات در این شهر در جنوب نوار غزه آماده می‌شود.

کشورهای غربی، از جمله ایالات متحده، از اسرائیل خواستند از حمله به رفح خودداری کند و تاکید کردند که با توجه به حضور بسیاری از آوارگانی که تنها دارای سرپناه اولیه و مقدار ناچیزی غذا یا مراقبت‌های بهداشتی هستند، این عملیات می‌تواند به یک فاجعه انسانی منجر شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید