ابو الغیط: نقشه اسرائیل برای کوچاندن فلسطینی‌ها از غزه به سینا با شکست مواجه شد

دبیرکل اتحادیه عرب گفت کوچاندن فلسطینی‌ها از سرزمین‌شان به سرزمینی دیگر جنایتی است که با همه قوانین بین المللی منافات دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

احمد ابو الغیط، دبیرکل اتحادیه عرب، دوشنبه 3 اردیبهشت فاش کرد که اسرائیل به دنبال اجرای نقشه کوچاندن فلسطینی‌ها از نوار غزه به صحرای سینا بود اما این نقشه با مخالفت شدید مصر و عدم قبول آن از سوی خود فلسطینی‌ها با شکست مواجه شد.

ابو الغیط در مصاحبه با یکی از شبکه‌های ماهواره‌ای مصر گفت که کوچاندن فلسطینی‌ها از سرزمین خود به سرزمین‌ دیگری یک جنایت است که قوانین بین المللی آن را به شدت رد می کند و اگر نتانیاهو به طور علنی آن را از این موضوع صحبت کند، در همه دادگاه‌ها بین المللی محاکمه خواهد شد.

او تاکید کرد که تل‌آویو تلاش می‌کند، با اعمال فشار بر مصر 2 میلیون و نیم فلسطینی‌ را از نوار غزه به صحرای سینا کوچ دهد.

او تاکید کرد: «اگر نتانیاهو تلاش کند فلسطینی‌ها را به رفح آواره کند، این یک حمله به مصر تلقی می‌شود و ما هرگونه تلاش برای هجوم به مرزهایمان را رد می‌کنیم از سوی دیگر فلسطینی‌ها با ترک سرزمین‌های خود موافق نیستند و این ممکن است به رویارویی مستقیم ارتش مصر و اسرائیل منجر شود».

ابو الغیط گفت که طرحی برای تکرار سناریوی تخریب در مصر وجود دارد اما نیروهای مسلح مصری طرح اسرائیل را ناکام گذاشتند.

«صفحه شطرنج»

دبیرکل اتحادیه عرب با بیان اینکه غرب به اسرائیل کارت سفید داد تا به رفتار جنایتکارانه علیه فلسطینی‌ها ادامه دهد، اظهار داشت: «نمی توانم درک کنم که به‌رغم کشتار 34 هزار نفر فلسطینی هنوز غرب سکوت کرده و به حمایت از یهودیان ادامه می‌دهد، غرب متوجه اشتباه خود شده که چگونه به تل‌آویو فرصت قتل‌ عام فلسطینی‌ها در غزه را داده است به ویژه اینکه اسرائیل خود محصول یک مشکل اروپایی بود که به خاورمیانه منتقل شد».

دبیرکل اتحادیه عرب گفت: «غربی‌ها به جهان به عنوان یک صفحه شطرنج نگاه می‌کنند که با آن به شکلی که بخواهد بازی می‌کند».

ابو الغیط به نتایج منفی عملیات 7 اکتبر حماس اشاره کرد و گفت، کشتار و ویرانی که بر نوار غزه و شهروندان آن وارد شده نتیجه این عملیات بود.

او درباره احتمال میزبانی دائمی ترکیه از رهبری حماس گفت به‌رغم مخالفت آنکارا با اقدامات اشغالگرانه اسرائیل اما بعید می‌دانم که ترکیه رهبران حماس را در کشور خود بپذیرد. ترکیه از سال 1950 عضو ناتو بوده است و از تفکر غربی پیروی می‌کند و در عین حال می‌خواهد نفوذ خود را در جهان شرق و خاورمیانه حفظ کند.

ابو الغیط درباره گفته غربی‌ها که می‌گویند «اسرائیل حق دفاع از خود را دارد» گفت این حق برای اسرائیل وجود ندارد؛ چراکه اسرائیل یک نیروی اشغالگر است که معتقد است تا ابد به برنامه اشغالگری خود ادامه دهد برعکس ایده مقاومت اشغالگران بر اساس قوانین بین المللی مشروع است و اسرائیل رویکرد و تفکر اشغالگری را دارد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید