مکرون در تماس با نتانیاهو بر عزم برای مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران تاکید کرد

رئیس جمهوری فرانسه: آماده همکاری با شرکای خود برای جلوگیری از تشدید تنش‌ها در منطقه هستیم و از همه طرف‌ها می‌خواهیم که خویشتن‌داری بیشتری از خود نشان دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه دوشنبه سوم اردیبهشت، طی گفت‌وگوی تلفنی با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، تاکید کرد که می‌خواهد از وخامت اوضاع در خاورمیانه جلوگیری کند، و بار دیگر بر عزم خود جهت تشدید اقدامات برای مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران تاکید کرد.

بر اساس بیانیه کاخ الیزه، مکرون طی تماس تلفنی با نتانیاهو حمله پهپادی و موشکی ایران در شامگاه 13 آوریل به اسرائیل را «بی‌سابقه» و «غیر‌قابل قبول» دانسته و «دربردارنده خطر یک تشدید تنش نظامی همه‌جانبه» توصیف کرد.

رئیس جمهوری فرانسه همچنین خاطرنشان کرد که «فرانسه آماده همکاری با شرکای خود برای جلوگیری از تشدید تنش‌ها در منطقه است» و از همه طرف‌ها می‌خواهد خویشتن‌داری بیشتری از خود نشان دهند.

مکرون در ادامه سخنان خود با نتانیاهو همچنین بر عزم پاریس «جهت تشدید اقدامات برای مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران» تاکید کرد.

او در جریان گفت‌وگوهای خود با نتانیاهو در روز دوشنبه 22 آوریل که قبل از به تعویق افتادن آن‌ قرار بود در 15 آوریل انجام شود، بر «تلاش‌های فرانسه»، به ویژه در هماهنگی با شرکای بین‌المللی خود برای «تلاش جهت خنثی‌کردن تشدید تنش‌ها در خط آبی میان اسرائیل و لبنان» تاکید کرد.

دستیابی به آتش‌بس در غزه

خبرگزاری «فرانسه»، در رابطه با اوضاع فاجعه‌بار انسانی در نوار غزه، جایی که وضعیت غیرنظامیان برای مدت طولانی غیرقابل قبول بوده است، به نقل از کاخ ریاست جمهوری این کشور گزارش داد که مکرون مجدداً خواستار دستیابی به آتش‌بس فوری و پایدار شده است.

بنا بر این گزارش مکرون همچنین بر مخالفت قاطع خود با حمله اسرائیل به رفح، که به وضعیت فاجعه‌بار غزه دامن می‌زند و «خطر تشدید تنش‌ها» را افزایش می‌دهد، تاکید کرد.

رئیس جمهوری فرانسه همچنین بر نیاز فوری برای اطمینان از ورود مقادیر زیادی از کمک‌های بشردوستانه از طریق تمام گذرگاه‌های منتهی به نوار غزه تاکید کرد.

خشونت‌ها در کرانه باختری

پیشتر، مکرون در واکنش به تشدید خشونت‌ها و حملات شهرک‌نشینان اسرائیلی علیه فلسطینیان در کرانه باختری، ضمن محکوم کردن چنین اقداماتی از مقامات اسرائیلی خواسته بود که به این خشونت‌ورزی‌ها پایان دهند.

مکرون همچنین تاکید کرده بود که «شهرک‌سازی اسرائیل نقض قوانین بین‌المللی است و مانع از برقراری صلح بر اساس راه حل دو کشوری می‌شود و باید فورا متوقف شود.»

شایان ذکر است که مکرون چهارشنبه گذشته اعلام کرده بود که اتحادیه اروپا پس از حمله‌ای که ایران علیه اسرائیل و در واکنش به هدف قرار دادن کنسولگری تهران در دمشق انجام داد، گسترش دامنه تحریم‌های اعمال شده علیه تهران را «وظیفه» خود می‌داند.

رئیس جمهوری فرانسه در بروکسل گفت: «ما از اعمال تحریم‌هایی حمایت می‌کنیم که می‌تواند هر کسی را که در ساخت موشک‌ها و پهپادهایی که در حمله شامگاه 13 آوریل مورد استفاده قرار گرفت، هدف قرار دهد» و افزود: «لذا وظیفه ما گسترش این تحریم‌ها است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید