از سرگرفته‌شدن حملات گروه‌های مسلح عراقی به نیروهای آمریکایی در خاورمیانه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از آنکه منابع امنیتی عراق گزارش دادند، شامگاه یک‌شنبه 2 اردیبهشت، دست‌کم پنج موشک از شهر زمار عراق به سوی یک پایگاه نظامی آمریکایی در شمال شرق سوریه شلیک شده است، یک مقام آمریکایی شکست این حمله را تایید کرد.

این مقام آمریکایی، دوشنبه 3 اردیبهشت در اظهاراتی گفت یک جنگنده متعلق به نیروهای ائتلاف بین المللی برای دفاع از خود یک سکوی پرتاب موشک را منهدم کرد.
به گزارش «رویترز» این مقام افزود به هیچ سرباز آمریکایی آسیبی نرسیده است.

اولین حمله از ماه فوریه

این حمله از اوایل ماه فوریه علیه نیروهای آمریکایی است که در بحبوحه تنش‌های بی‌سابقه‌ در منطقه به‌ویژه بین اسرائیل و حماس از اوایل آوریل به دنبال حمله اسرائیل به ساختمان مجاور کنسولگری ایران در دمشق و واکنش تهران صورت گرفت.

همچنین این حمله چند ساعت پس از آن رخ داد که گردان‌های حزب‌الله عراق از سرگیری عملیات‌های خود علیه نیروهای آمریکایی را به دلیل ناکامی محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق که هفته گذشته به ایالات متحده سفر کرده بود، تا جدول زمانی خروج نیروهای ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا از خاک عراق را تعیین کند.

این حمله همچنین دو روز پس از حمله جمعه شب به اردوگاه «کالسو» متعلق به نیروهای حشد الشعبی در استان بابل در جنوب بغداد رخ داد که ایالات متحده دخالت در آن را رد کرد.

نیروهای آمریکایی و گروه‌های شیعه مسلح مورد حمایت ایران در ماه‌های اخیر در بحبوحه درگیری‌های منطقه‌ای مرتبط با جنگ اسرائیل در نوار غزه، حملاتی را انجام داده‌اند که منجر شد محمد شیاع السودانی در ژانویه گذشته خواستار پایان حضور نظامی آمریکا در این کشور شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید