دیلی میل: از 133 گروگان اسرائیلی تنها 40 نفر زنده هستند

طبق گزارش «یدیعوت آحارونوت»، ارتش اسرائیل اکنون آماده دست برداشتن از تقسیم نوار غزه و اجازه دادن به بازگشت فلسطینیان به شمال نوار است اما یحیی السنوار بار دیگر به دستور کار اصلی خود بازگشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روزنامه «دیلی میل»، یکشنبه دوم اردیبهشت گزارش داد، بر اساس ارزیابی سرویس امنیت عمومی اسرائیل «شاباک» مبتنی بر داده‌های اطلاعاتی جمع‌آوری شده از 7 اکتبر گذشته، از 133 گروگان نزد حماس در نوار غزه یا دیگر مناطق، تنها 40 نفر در قید حیات هستند.

این روزنامه به نقل از یک منبع امنیتی اسرائیلی نوشت: «دستیابی به داده‌های اطلاعاتی در مقایسه با قبل از 7 اکتبر گذشته، بسیار آسان‌تر شده و با توجه به حضور ما در این منطقه، اوضاع کاملا متفاوت است».

او افزود: «حماس می‌کوشد همه چیز را به کلی محرمانه و سری نگاه دارد و آنها هرگز همه گروگان‌ها و أجساد را آزاد نخواهند کرد».

یک منبع دیگر اسرائیلی نیز به این روزنامه گفت: «مذاکره بی‌سرانجام است و ما نمی‌توانیم در مورد آزادی صدها یا هزاران تروریست دیگر در ازای پس‌گرفتن اجساد گروگان‌ها مذاکره کنیم».

شروط السنوار

این در حالی است که «یدیعوت آحارونوت» جمعه گذشته نوشت که اسرائیل دو نوبت با دستیابی به معامله تبادل اسرا مخالفت ورزید و یحیی السنوار از چندین ماه قبل، پیش‌شرط‌های خود را تغییر نداده و آخرین پیشنهاد حماس به تل‌آویو، متضمن همان شروط بود.

به نوشته این روزنامه السنوار پیش‌شروط‌های خود را افزایش نداده بلکه به آنها پایبند مانده است.

«یدیعوت آحارونوت» نوشت: «السنوار به شدت نیازمند سوخت، دارو و غذاست بود و با آزادسازی گروگان‌ها موافقت کرده بود ولی زمانی که متوجه شد، شمار گروگان‌ها برای برآورده کردن پیش‌شرط معامله اسرا کافی نیست، خواستار تغییر این پیش‌شرط‌ها شد که با وتوی طرف اسرائیلی مواجه شد».

به نوشته این روزنامه طرف‌های اسرائیلی با این کار خود عملا به گروگان‌ها در طول 6 ماه گذشته گفتند که به جهنم رفته یا رهسپار مرگ شوند.

«یدیعوت آحارانوت» در ادامه نوشت: «دومین فرصت برای سرگرفتن این معامله در ماه گذشته و در اوج سیطره اسرائیل بر خان‌یونس دست داد که اسرائیل برگه مهمی برای دستیابی به توافق را دردست داشت و حماس به شرط عقب‌نشینی فوری اسرائیل، آماده دست برداشتن از شروط خود بود».

با این حال اسرائیل با إصرار به تقسیم نوار غزه، این شرط حماس را وتو کرد و نتانیاهو هم ضمن إصرار بر این وتو، احتمال سر گرفتن این معامله را بر باد داد.

طبق این گزارش، ارتش اسرائیل اکنون آماده دست برداشتن از تقسیم نوار غزه و اجازه دادن به بازگشت فلسطینیان به شمال است اما السنوار بار دیگر به دستور کار اصلی خود بازگشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید