آیا رهبران سیاسی حماس مقر خود را از قطر به کشوری دیگر منتقل می‌کنند؟

وال استریت ژورنال: رهبری سیاسی حماس در پی فشار فزاینده اعضای کنگره آمریکا بر دوحه در خصوص میانجیگری بین اسرائیل و حماس، در حال بررسی احتمال انتقال مقر خود به خارج از قطر و عزیمت احتمالی به سلطنت عمان یا کشوری دیگر هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

انعکاس اخبار مربوط به گفت‌وگوها در خصوص انتقال مقر حماس از قطر به ترکیه یا کشوری دیگر همچنان ادامه دارد؛ آنهم در حالی که محافل رهبری حماس و مقامات ترکیه در این خصوص سکوت اختیار کرده و پیش‌بینی‌هایی از سوی طرف‌های فلسطینی مطرح است.

از سویی برخی محافل، رهبری حماس با نفی این اخبار تاکید دارند که آنها فاقد دقت لازم هستند.

این منابع به العربیه گفتند که حماس، قطر را ترک نکرده است، بلکه به نظر آنها دوحه، نقش مثبتی در میانجیگری جاری به منظور تکمیل معامله تبادل اسرا میان حماس و اسرائیل ایفا می‌کند.

از سوی دیگر، منابع جنبش فتح اعلام کردند که حماس عملاً قطر را ترک خواهد کرد، به خصوص که این کشور از منازعه داخلی و خارجی رنج می‌برد.

به گفته منیر الجاغوب، سخنگوی جنبش فتح به العربیه، انداختن حماس و رهبران آن در دامان دیگر کشورها از جمله ترکیه، به هرگونه توافق آینده در مورد تبادل اسرا، آسیب خواهد رساند.

الجاغوب افزود: «واشینگتن مایل است با میانجیگری مصر و قطر، حصول توافق آتش‌بس و تبادل اسرا را تضمین کند».

عزیمت احتمالی به یمن

از سویی برخی منابع پیش‌بینی کردند در صورت خروج حماس از دوحه، این گروه به ترکیه نرفته بلکه راهی یمن شود زیرا حوثی‌ها از حماس حمایت می‌کنند.

همزمان نیز شماری از رهبران حوثی طی توئیتی از حضور رهبران حماس در خاک یمن و همچنین رهبران دیگر گروه‌های فلسطینی استقبال کردند.

در این زمینه، سمیر راغب، کارشناس استراتژیک و رئیس بنیاد توسعه و مطالعات عربی، گفت: «یمن نزدیک‌ترین ایستگاه برای رهبران حماس به شمار می‌آید زیرا مناطقی در این کشور وجود دارد که زیر کنترل حوثی‌ها است که از مقاومت فلسطین حمایت کرده و با مواضع آمریکا و اسرائیل مخالفند».

راغب طی اظهاراتی به العربیه، عزیمت حماس و رهبران آن به ترکیه را رد کرد، زیرا در این صورت ترکیه به دلیل ماهیت روابطش با «ناتو» و همچنین ارتباط منافعش با دیگر کشورها مانند آمریکا، در تنگنا قرار خواهد گرفت.

دکتر محمد الیمنی، کارشناس روابط بین‌الملل نیز انتقال حماس از دوحه را نامحتمل دانست و گفت که قطر در کنار مصر، نقش مهمی در همگرایی دیدگاه‌های حماس و اسرائیل ایفا می‌کند.

الیمنی در مورد اخبار مربوط به درخواست دوحه از رهبران حماس برای نقل مکان به کشوری دیگر را غیرمنطقی دانست؛ چرا که روند میانجیگری، راه طولانی را برای رسیدن به توافق پیموده است.

او افزود: «این موضوع نه به معنای رویکرد حماس برای دور کردن ترکیه از این پرونده بلکه تلاش حماس برای وارد ساختن قدرتمندانه آن در راستای حمایت از موضع حماس است».

راغب در عین حال خاطر نشان کرد: « اگر اخبار مربوط به انتقال حماس از دوحه درست باشد، یمن نزدیک‌ترین ایستگاه از نقطه نظر جغرافیایی، سیاسی و ایدئولوژیک محسوب می‌شود».

زمان مناسبی برای انتقال ؟

راغب افزود: «آیا اکنون زمان مناسبی برای خروج رهبران حماس از قطر است که نیاز مبرمی به رساندن صدا و پیام خود به همه برای دستیابی به راه حل و آتش‌بس در نوار غزه دارند؟»

به نظر او «این شایعات چه بسا صرفا ناشی از فشارهای آمریکا بر حماس و دوحه برای پذیرش توافق آتش‌بس موقت و مبادله اسرا در اسرا ع وقت و قبل از انتخابات آمریکا باشد».

به نظر این کارشناس، خروج حماس از دوحه در حکم فروپاشی تمامی تلاش‌های گذشته برای دستیابی به وقفه و برقراری آرامش در نوار غزه است که همچنان از پیامدهای ناشی از جنگی در طول 6 ماه گذشته، به شدت رنج می‌برد.

از سویی «وال استریت ژورنال» نوشت که مسئولان آگاه روز گذشته اعلام کردند، رهبری سیاسی حماس در پی فشار فزاینده اعضای کنگره آمریکا بر دوجه در خصوص میانجیگری بین اسرائیل و حماس، در حال بررسی احتمال انتقال مقر خود به خارج از قطر و عزیمت احتمالی به سلطنت عمان یا کشوری دیگر هستند.

طبق گفته این مسئولان، حماس طی چند روز گذشته دست‌کم با مسئولان دو کشور منطقه در تماس بودند که یکی از آنها سلطنت عمان است تا از موافقت آنها با ایده انتقال رهبری سیاسی حماس به پایتخت‌های آنها اطمینان یابد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید