«گروه هفت» از حوثی‌‌ها خواست با حسن نیت به روند مذاکرات صلح در یمن بازگردند

نمایندگان هفت کشور صنعتی جهان نگرانی عمیق خود را درباره بحران انسانی در یمن و به‌ویژه اوضاع انسانی غیرنظامیان در این کشور ابراز کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هفت کشور صنعتی جهان موسوم به «گروه هفت» شامل آمریکا، کانادا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، ژاپن و ایتالیا جمعه سی و یکم فروردین گروه شبه‌نظامی حوثی را فراخواندند که با حسن نیت به مذاکرات آشتی سیاسی و صلح فراگیر در یمن بپوندند.

وزرای خارجه هفت کشور صنعتی جهان جمعه سی‌ویکم فروردین در بیانیه‌ پایانی نشست سه روزه خود که در جزیره کاپری ایتالیا برگزار شد، بر حمایت خود از سازمان ملل متحد و هانس گروندبرگ، فرستاده ویژه آن در امور یمن برای پیشبرد تلاش‌های به‌منظور حل بحران در یمن تاکید کردند.

نمایندگان گروه هفت در این نشست نگرانی عمیق خود را درباره بحران انسانی در یمن و به‌ویژه اوضاع انسانی غیرنظامیان در این کشور ابراز کردند.

در بیانیه پایانی نشست وزرای خارجه کشورهای عضو گروه هفت از همه طرف‌های ذیربط و به‌ویژه حوثی‌ها خواسته شده تا با حسن نیت ضمن رایزنی با جامعه مدنی تحت سرپرستی سازمان ملل متحد و در تدارک برای پیشبرد فرآیند سیاسی فراگیر در این کشور ایفای نقش کنند.

در این بیانیه همچنین بر حمایت کامل از تلاش‌های کشورها در راستای دفاع از کشتی‌ها در مقابله با حملات مداوم شبه‌نظامیان حوثی‌ها به کشتیرانی تجاری و تردد در آبراه بین‌‌المللی در دو دریای سرخ و عرب و خلیج عدن تاکید شد.

در این بیانیه آمده است: «بنا بر قانون بین‌المللی و در چارچوب قطعنامه شماره 2722 شورای امنیت بر حمایت خود از کشورهایی که از حق دفاع از کشتی‌های خود در برابر حملات گروه حوثی علیه کشتی‌های تجاری عبوری از دریای سرخ و خلیج عدن و ناوهای جنگی محافظت‌کننده از آنها‌، استفاده می‌کنند، تاکید می‌کنیم».

در این بیانیه همچنین از ادامه ماموریت ائتلاف‌های دریایی چند‌ملیتی شکل گرفته توسط اتحادیه اروپا «ASPEDS» و همچنین به رهبری آمریکا و بریتانیا و 10 کشور دیگر برای جلوگیری از حملات «نامشروع» حوثی‌ها و حفاظت از شریان حیاتی کشتیرانی در منطقه استقبال شد.

وزرای خارجه کشورهای عضو گروه هفت در ادامه تهدیدها و حملات شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران در یمن علیه کشتیرانی و تجارت بین‌المللی را محکوم کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید