اردوغان با اسماعیل هنیه درباره پیشبرد تلاش‌ها برای توافق آتش‌بس در غزه گفت‌وگو کرد

اسرائیل از کشته‌شدن 10 فرد مسلح در اردوگاه «نور شمس» در شهر طولکرم خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شبکه رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه (TRT)، شنبه یکم اردیبهشت گزارش داد که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه طی جلسه‌ای در استانبول با اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس، در مورد پیشبرد تلاش‌ها برای دستیابی به آتش‌بس و ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه گفت‌وگو کرده است.

اردوغان در پایان دیدار خود با اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس در استانبول، از فلسطینی‌ها خواست تا در برابر اسرائیل «متحد» شوند.

دفتر ریاست جمهوری ترکیه طی بیانیه‌ای به نقل از اردوغان اعلام کرد: «حرکت یکپارچه فلسطینیان در این روند حیاتی قوی‌ترین پاسخ به اسرائیل و راه پیروزی نیازمند اتحاد و یکپارچگی است.»

این اولین دیدار حضوری اردوغان و هنیه از ژوئیه 2023 است. اردوغان، روز جمعه، بدون اعلام هدف انجام چنین نشستی، خبر دیدار خود با هنیه را تایید کرد.

اردوغان در جمع خبرنگاران گفت: «دستورکار این جلسه را برای خود و آقای هنیه محفوظ خواهیم داشت».

در همین راستا، حماس در بیانیه‌ای که شامگاه جمعه پس از ورود هنیه به استانبول منتشر شد، اعلام کرد که جنگ در نوار غزه در دستورکار گفت‌وگوهای او قرار خواهد گرفت.

گفتنی است که رئیس دفتر سیاسی حماس، شامگاه جمعه در راس هیئتی از حماس وارد استانبول شد.

استانبول از سال 2011 یکی از محل‌های اقامت اسماعیل هنیه بوده است اما از زمان آغاز جنگ غزه به جز در ماه ژانویه گذشته تاکنون، به طور رسمی از آن بازدید نکرده بود.

از سویی گفته می‌شود در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر انتقال مقر رهبری جنبش فلسطینی «حماس» به خارج از قطر، دیدار رئیس جمهوری ترکیه شنبه یکم اردیبهشت در کاخ «دلمه پاغچه» در استانبول با اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس انجام شده است.

از دیگر سو، ارتش اسرائیل اعلام کرد که نیروهای آن در یک عملیات نظامی بزرگ در اردوگاه «نور شمس» در شهر طولکرم در کرانه باختری،11 فرد مسلح فلسطینی را کشته‌اند.

در این عملیات نظامی ارتش اسرائیل که به مدت سه روز متوالی ادامه یافته زیرساخت‌ها و منازل تحت محاصره فلسطینیان از جمله با گلوله‌های ضدتانک هدف گرفته شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید